Oje sürmek evde deneme ve yanılma yoluyla öğrenebileceğiniz eğlenceli bir bakım sürecidir. Üstelik saç boyamak kadar riskli değil bu yüzden bir manikür için kuaföre kadar gitmeniz gerek yok!

Doğru oje sürme yöntemleriyle güzel ve temiz tırnaklara ulaşabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız ipuçlarının manikür rutininizde işinize yarayacağını düşünüyoruz.

1- ÖNCE BEYAZ OJE SÜRÜN

Oje renginin tam anlamıyla kendini göstermesi için önce beyaz oje sürün. Kuruduktan sonra seçtiğiniz rengi üstüne sürün. Bu hem rengin en iyi haliyle gözükmesini sağlar hem de çıkıp bozulması daha uzun sürer.

2- BANT KULLANIN

Çekmecelerinizin birinde öylece duran bant ojenin sürülme şeklini etkileyebilir. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi bantı istediğiniz şekilde tırnağınızın üzerine yerleştirin. Ojeyi dümdüz sürün ve bantı çıkardıktan sonra düz bir çizgiye istediğiniz stili yapmış olduğunuzu göreceksiniz.

Ortadan, yatay, kare şeklinde… Seçenekler çeşitli karar size kalmış. Bantlayın gitsin!

3- YARA BANDI KULLANIN

Tırnaklarda en güzel duran şekillerden biri puantiyedir. Puantiyeyi istenilen boyda ve dağılmayacak şekilde yapabilmek hem ojenin yoğunluğu hem de fırçasından dolayı neredeyse imkansızdır. Ancak yara bandı bu stili bir dakikada bitecek hale getirir.

Yara bandı üzerine yapıştırılan yaranın hava alabilmesi için deliklidir. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi sürülü tek renk ojenizin üstüne yara bandının delikli kısmını yapıştırıp başka bir renkle üzerinden geçmek gerek. Sonrasında bantı çıkarın ve puantiyeli tırnaklarınıza merhaba diyin.

4- LASTİK KULLANIN

French oje manikürün vazgeçilmezidir. Görünüşün de anlaşıldığı üzere yapabilmek çok kolay değildir. Halbuki küçük bir lastik kullanarak kolay hale getirebilirsiniz. Çizginin bitmesini istediğiniz noktaya lastiyi sarın ve beyaz ojeyi sürmeye başlayın. Yerinde durması ve sürerken ojenizin üzerine düşmemesi için parmağınızı çok sıkmayacak bir düğüm atın.

5- VAZELİN KULLANARAK ÇIKARIN

Ojeyi sürerken ete taşırmak çok normaldir ve bazen kaçınılmaz hale gelir. Oje sürmeden önce tırnaklarınızın etrafına vazelin sürmek oje ve cildiniz arasında bir koruma alanı oluşturacaktır. Olası leke durumunun önüne geçecektir. Ojeyi sürüp kurumasını bekledikten sonra elinizi silin.