Ev Yapımı El Kremiyle Cildinizi Soğuk Havadan Koruyun


el bakımı

Havaların soğmasıyla elleriniz normalden daha çok çatlamaya ve kurumaya başlamış olabilir. Bu yüzden el bakımı kış aylarında çok daha önemli oluyor.

Evde el kremi yapmak oldukça pratik ve hızlı. Yapım aşamalarını öğrendiğiniz andan itibaren pahalı kremlere ve işe yaramayan el bakımı yöntemlerine veda edeceksiniz. Üstelik kullanacağınız kaba göre çantanıza atabilir ya da aile ve dostlarınıza özel günlerde hediye edebilirsiniz. Eğer kremi hazırlayacağınız kabın büyüklüğünü arttıracaksınız tarifteki malzemeleri de iki katına çıkarmayı unutmayın.

Tarifi öğrenin, ellerinizi ihtiyacı olan yağ ve nem ile besleyin!

el bakımı

EV YAPIMI OLMASI NEDEN ÖNEMLİ?

Pek çok farklı tipte losyon ve nemlendirici vardır. Alışıldık ve yalnızca biraz daha ucuz olduğu için aldığınız ürünlerin çoğu kimyasal bazlıdır. Sentetik yağlar ve doğal olmayan diğer kimyasallar içerirler ve bu lekeleri iyileştirmeye yardımcı olmak yerine cilt kuruluğunu ve diğer deri sıkıntılarını daha da kötüleştirebilirler.

Yaygın nemlendiricilerde bulunan bazı kimyasallar nedeniyle alerjik reaksiyonlar ve döküntüler yaşayan tüketiciler, tüm doğal bileşenleri içeren % 100 organik losyonlarını kendileri yapabilirler! Bir toplum olarak sağlık konusunda daha bilinçli hale geldikçe ve insanlar sağlık meselelerini kontrol altına almaya başladıkça, tüm doğal, organik losyonlar ve nemlendiricilere olan talep artmıştır. Cilt bakımı endüstrisi daha doğal kremler üretmek ve bu trende uymak zorunda kalmıştır.

MALZEMELER

  • 2 çay kaşığı balmumu
  • 2 çay kaşığı kakao yağı
  • 2 çay kaşığı shea (karite) yağı
  • 1 çay kaşığı badem yağı
  • 15 damla lavanta yağı (ya da dilediğiniz koku)

el bakımı

YAPILACAKLAR

  1. Karıştırma kabına balmumu, kakao yağı, shea yağı ve badem yağını ekleyin. 
  2. Her 30 saniyede bir iyice karıştırmak için durdurarak, 1 dakika 30 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Balmumu en sonda eriyecek olan malzemedir. Bu yüzden o eriyene kadar karıştırmaya devam edin. 
  3. İstediğiniz esans yağınızı ilave edin. 
  4. 10 dakika boyunca buzdolabında soğumaya bırakın ve bir kaşıkla, iyice karışması için, çırpın. Ilık kıvama geldiğinde ise dilediğiniz kaba dökün. 
el bakımı

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.