Evde Mükemmel Pedikür Yapmanın Yolları 


pedikür

Pedikür ikinci plana sıklıkla atılan ama her zaman ihtiyaç duyulan bir bakımdır. Kuaföre gitmek istemediğinizde evde manikür yapmak kolay oluyor ancak pedikür daha zor. İyi haber: Size evde mükemmel bir pedikürü kendi kendinize yapabilmeniz için basit adımlar hazırladık.

ZORUNLU PEDİKÜR ARAÇLARINI ALIN

Pedikür sürecini başlatmadan önce ihtiyacınız olabilecek her araca sahip olduğunuza emin olun. İşte o araçlar;

  • Tırnak makası
  • Tırnak törpüsü
  • Ayak törpüsü
  • Sevdiğiniz renk oje
  • Oje koruyucu
  • Ayak maskesi
  • Tırnak eti sıyırıcı
  • Nemlendiriciler

pedikür

 TOPUKLARA İLGİ GÖSTERİN

Topuk törpüsünü, topuklu ayakkabı giymekten ya da çok yürümekten dolayı sertleşmiş cildinize uygulayın. Topuğun kenarlarında çatlaklar oluşmuş olabilir. Bu kısımları atlamamaya dikkat edin.

pedikür

TIRNAKLARINIZI KISA TUTUN

Gün boyu ayakkabının içinde etrafı kaplanan tırnaklar çok uzun oldukları takdirde en küçük baskıda batığa sebep olabilirler. Bu batık ve içe büyüme durumu ameliyata kadar gidebilir. Bu yüzden her pedikürde ayak tırnaklarınızı kısaltmaya dikkat edin.

ILIK SU HAZIRLAYIN

Cildin yumuşayıp törpülenmeye ve temizlenmeye en uygun haline gelmesi için ılık bir suda bekletin. Pediküre başlamadan önce mutlaka ılık su dolu bir leğen ve küçük bir havlu yanınızda hazır olsun.

AYAK MASKESİ ALIN

Güzellik mağazalarından birine girin ve bir kaç tane ayak maskesi alın. Bu maskeler sayesinda yaptığınız pedikürden günler sonra bile ayaklarınızın yumuşak kalmasını sağlamış olacaksınız.

Ayaklarınızın sık sık kuru olduğunu hissediyorsanız, tabandaki cildinizi besleyecek ve pürüzsüz bıracak bir nemlendirici özelliği olan maske deneyin. Daha yoğun bir tedavi arıyorsanız, pürüzlü cildi dökülmeye sebebiyet vermeden pürüzden kurtaracak bir peeling maskesi kullanın.

Maskeyi durularken cildin rahatlaması için on dakikalığına suda tutun. 

MUTLAKA OJE KORUYUCU SÜRÜN

Oje koruyucu sürmeyi atlama hatası yapmayın. Kuaförledeki pedikürleri önemli kılan noktalardan biri uzun süre çıkmadığını düşünmemiz. Bunun sebebi oje koruyucu! Evde bir oje koruyucu mutlaka bulundurmalısınız. Yalnızca bir kaç dakika sürecektir. Hem oje daha kuvvetli olacak hem de daha parlak duracaktır.

Ayak tırnakları kurumaya ve kopmalara daha yatkındır. Elinizi sıklıkla nemlendirirken ayaklarınıza bu rutini uygulamayabilirsiniz. Üstelik uzun günlerin ve duşların sonunda ayaktaki ojeler parçalanıp çıkmaya hazırdır. Bu süreci uzatarak pedikürü tekrarlamaktan da kaçınmış olursunuz.

pedikür


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.