Verimli Bir Güne Uyanmanın Sırları


Verimli bir güne uyanma

Gün içerisinde odaklanmak konusunda sıkıntılar çekiyorsan, yapman gerekenleri hep yarım veya yapılmamış bırakıyorsan ya da hep meşgul olduğun halde hiçbir şey tamamlanmıyorsa sabahları yaşadığın bir problem var demektir. Verimli bir güne uyanmanın sırlarıyla çözüm bulma zamanı!

SABAHLAR NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Bazı günlere uyandığımızda her şey ters gider, sürekli bir şeyleri unuturuz veya yanlış yaparız. Bunun aslında bilimsel bir sebebi var; stresli durumlarda vermemiz gereken iradeli karalar vücut ve aklımızın uyumlu çalışmasıyla gerçekleşiyor. Örneğin işe giderken takıldığınız trafik size stresli bir durum sunuyor ve vücut ”kaç ya da savaş” içgüdüsüyle bir sürü hormon salgılıyor. Bu noktada vücudunuz ve beyninizin bir arada çalışıp ani ve kaba bir hareket yapmanız engellemesi gerekiyor. Uyanınca ve sabahın ilk saatlerinde ne kadar stres yaşarsanız o kadar iradeli kararlar verecek gücünüzü tüketirsiniz. Bu yüzden ara verip şekerleme yapmalarınız daha da uzar.

Aşağıda listeleyeceğimiz önerileri takip edip biraz efor gösterirseniz gün boyu veriminizi ve enerjini arttırmış olacaksınız!

Verimli bir güne uyanma

1-HAZIRLIĞA GECEDEN BAŞLA

Sabah hızını yavaşlatıp kafanı dağatacak detayları yatmadan önce 30 dakika ayırarak hallet.

  • Kahvaltını planla ve kahve olup olmadığını kontrol et
  • Giyeceğin kıyafetleri hazırla, ihtiyacı varsa yatmadan önce ütüle
  • Defterleri, anahtarlığı ve yanına alman gereken diğer malzemeleri hazırla

2-ALARMI ERTELEME

On dakikalık uyku sabah uyandığınız an çok cazip gelebilir ama sabah uyanmanın verdiği uyuz hissiyatı sadece arttıracak ve daha enerjisiz hissetmenize sebep olacak. Çünkü kendinize verdiğiniz on dakika içinde derin ve sağlıklı uykuya geri dalmak ve bunun seni daha dinlendirmesini sağlamak imkansız.

Bunun yerine uyku saatini geriye çek.

3- DAHA ERKEN UYAN

En başarılı insanlar kalkmaları gereken saatten daha erken uyanıp egzersiz ve meditasyon yaparak düşüncelerini ve yapacaklarını organize eden insanlardır.

4-VÜCUDUNU İKİNCİ PLANA ATMA

Susuzluk, açlık ya da sabah yediğiniz yanlış tip yemek fiziksel olarak yorgun hissetmenizi sağlar ve ruh halinizi düşürür. Uyurken saatlerce susuz kalıyorsunuz ve sabah uyanır uyanmaz sıvı takviyesi yapmalısınız. Proteini yüksek olan bir yemek de aynı etkiyi vererek ruhsal ve fiziksel yararı hissettirecektir.

Sabah egzersizleri beyne giden kan ve oksijen akışını hızlandırır, düşüncelerinizin akışını hızlandırır ve açıklık sağlar.

Verimli bir güne uyanma

5-SABAH ALIŞKANLIKLARI GELİŞTİR

Sabah sahip olabileceğiniz alışkınlıklara bir çok örnek verebiliriz. Köpeğiniz varsa onu gezdirmek, kahve içerken bir kitap okumak, bulmaca çözmek… Beyin bu rutinlerle çok güçlenir. Hem her sabah aynı görevi tamamlamanın verdiği tatminliği hissedeceksiniz hem de bu enerjiyi gün boyu diğer sorumluluklara uygulayacaksınız.

Sevdiğiniz ve sizi rahatlatan aktiviteleri rutin haline getirmek ruh halinizi de gün boyu yüksek tutmak için iyi bir yol.

Verimli bir güne uyanma

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.