Yatmadan Önce Adaçayı İçmenin Mucizeleri 


adaçayının

Adaçayının sağlıklı özellikleri tarih boyunca fayda sağlamıştır ve bitkisel bir ilaçtır. Peki uykusuz gecelere bir çok yönden yardım sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Öğrenmenin zamanı geldi!

İşte adaçayının o mucizeleri…

RAHATLAMA SAĞLAR

Adaçayı vücudunuza doğal bir ısınma sağlayacaktır. Bu sinirlerinizi sakinleştireceği için rahatlamayı beraberinde getirir. Omuzlarınızda, sırtınızda ve bacaklarınızda gerek yorgunluktan gerek stresten biriken gerginlik bu ısınma sayesinde uyku için hazır hale gelecektir.

adaçayının

BOĞAZ AĞRISINI GİDERİR

Boğaz ağrısı yaşayanlara en çok önerilen şeylerden biri adaçayıdır.

Adaçayı çayının anti-enflamatuar özellikleri, boğazda ağrıya neden olabilecek şişme ve tahrişlerin azaltılmasına yardımcı olur. Hastalık döneminden geçerken adaçayı içmek boğazını rahatlatacağı için rahatça nefes almanız sağlayacak. Burun ve boğaz tıkanıklığıyla bitmek bilmeyen gecelerinize son verebilirsiniz.

BAŞ AĞRILARINI HAFİFLETİR

Adaçayı aynı zamanda ağrıların hafifletilmesi konusunda iş görür. Uykuda dalmak kas ve baş ağrılarıyla neredeyse imkansız hale gelir. Adaçayı ise kasları gevşetir, gerginlikten dolayı oluşmuş karın ve baş ağrılarını giderir. Bu yüzden uykudan bir kaç saat önce içilmesi idealdir. Sürekli ağır migrenler yaşıyorsanız adaçayını denemenizi öneririz.

adaçayının

NASIL DEMLENİR?

Adaçayı çay torbasında ya da kuru/taze yaprak haliyle demlenebilir. Eğer bahçeden toplanmış taze yaprak kullanıyorsanız toplanan yerin arabaların sık geçtiği ve kirlilik olmayan bir yer olduğundan emin olun. Bu adaçayının has tadının hakim olmasını sağlayacaktır. Mükemmel bir bardak adaçayı için aşağıdaki alışıgelmiş adımları takip edin.

  • Suyu kaynatın.adaçayının
  • 1 çay kaşığı adaçayı yaprağını demliğe koyun ve kaynar suyu ekleyin.
  • 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Ne kadar uzun sürerse demlenirse adaçayının tadı o kadar yoğun olacaktır.
  • Limon, bal, nane ve şeker gibi tatlar ekleyebilirsiniz.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.