Regl Sırasında Tüketmemeniz Gereken Besinler


regl

Normal bir gününzde bile mide sıkıntısı çekmek kötüdür. Regl olduğunuz dönemde yaşamak ise adeta bir beladır. Bu dönemde kendinize normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Regl sırasında tükettiğiniz besinler de hem ruh halinizi hem fiziksel halinizi fazlasıyla etkileyebilir. Bu besinlerin neler olduğunu bilirseniz kendinize bakmanız ve dikkat etmeniz daha kolay olacaktr. Aşağıda hazırladığımız besin listesine dikkat etmenizi öneririz.

regl

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünlei bir hafta boyunca gözden çıkarmak söylendiği kadar kolay değil. Ancak azaltmanız oldukça iyi olacaktır.

Eğer sütlü bir kahve sonrası karnınızdan çıkan garip sesleri fark ettiyseniz sütün midenizi kolayca etkileyebileceğini anlamışsınızdır. Krampın bol olduğu regl döneminizde bu mide rahatsızlığı yalnızca negatif etki yaratacaktır.

KAFEİN

Uyku düzeniniz olduça bozuksa ve regl olduğunuz dönem uykuya dalmanız daha bile zor ise kafeini kesmek sizin için zor olabilir. Bütün bunlara rağmen kullanımını sınırlandırmanız en iyisi. Kafein zaten acıyan göğüslerinizin daha da hassaslaşmanıza sebep olacaktır. Üstelik anksiyete ve kalbin hızlı atmasına da sebep olduğu için düşük olabilecek ruh halinizi negatif yönde etkileyecektir.

Kafein yerine yeşil çay içmeyi düşünebilirsiniz. Hem alışkanlığınızın yerini bir başka içecek alacağı için azaltmak daha kolay olur hem de krampları hafifletecek etkisi vardır.

İŞLENMİŞ ATIŞTIRMALIKLAR

İşlenmiş atıştırmalıkları azaltmak hatta tamamen kesmek ayın her zamanı için ihtiyacınız olan bir tavsiyedir. Şekeri ve sağlıksız yağı yüksek olan besinler hormon seviyelerinizin normalde sahio olması gereken dengeyi etkiler.

Eğer şeker yemeğe ihtiyacınız çok fazlaysa meyve ya da sağlıklı bir tatlıyı tercih edin. En azından ev yapımı bir keke başvurun. Paketli bir gofretten çok daha sağlıklı olacaktır.

TUZ VE TUZLU BESİNLER

regl

Tuzu günlük hayatınızda çok kullanmıyor olsanız bile regl size normalde yapmayacağınız şeyler yaptırabilir. Aniden yemeğe bol tuz katmak ya da fazla tuz içeren atıştırmalıklar tüketme ihtiyacı hissetmek gibi. Tüketmemeniz gerekmesinin sebebi tuzun vücuttaki su miktarını azaltması ve şişkinliği arttırmasıdır. Vücudunuz reglinin yaratacağı sebeplerden dolayı zaten şişecektir. Tuz bu durumu daha da kötüleştirir ve şişkin hissetmenize sebep olur.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.