Regl Öncesi Sendromuna En Basit Çözümler


regl öncesi sendromuna en basit çözümler

Regl öncesi sendrom kadınların %85’ini etkiliyor. Bu yüzden size ne kadar zorlayıcı bir şey olduğunu söylememize gerek bile yok. Regl olmadan 1 hatta bazen 2 hafta önceden başlayan semptomlarla başa çıkmak bazen çok zor olabilir. Ağrılar, değişen ruh halleri, şişkinlikler ve acılar derken günlerimizin kalitesi düşebilir. Hem fiziksel hem manevi olarak zorlayıcı bir durum olduğu için bunla başa çıkmayı öğrenmek de çok yararlı olacaktır.

Tabi ki bunun bir tedavisi yok ancak bu zaman dilimini daha katlanılabilir yapmak mümkün. İşte regl öncesi sendromuna en basit çözümler ve hayatınızı biraz daha kolaylaştıracak tavsiyeler :

1 – Uykuyu İkinci Plana Atmamak

Her gece kesintisiz 8  saat uyku almak tabi ki her zaman mümkün değil. Ancak özellikle bu dönemlerde uykuyu ön plana koymaya başlamak zorundasınız. Gece geç saatlere iş erteleyip kendinizi yormamalısınız. Bu önemli çünkü zaten odaklanmanızın zor olduğu ve gergin hissettiğiniz bir dönem. Uykunuzun gerektiğinden bir kaç saat bile eksik olması gününüzü daha da zorlaştıracaktır. Oysa uykunuzu almış olarak daha enerjiniz yerinde uyanabilirsiniz.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

2 – Karalahana ve Muz

Yalnızca bu dönemde değil, her dönemde vücudumuza ihtiyacı olanı vermeliyiz. Sebze ve meyveler gibi. Ancak özellikle seçilen bazı yararlı besinler bu dönem için ideal. Yağsız et ürünleri halsizliğinize iyi gelir. Tam tahıllı ekmek ve mısır gevrekleri kan şekerinizi dengede tutar, ki bu denge sayesinde durduk yere gelen aşermelerin ve duygu değişimlerinin de sayısı azalır.

Meyve ve sebze yemek ise ( özellikle muz ve yeşil yapraklı, karalahana, ıspanak gibi sebzeler ) hormonlardan dolayı çıkan sivilceler ve uyku düzensizliklerine yardımcı olur.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

3 – Her Hafta Egzersiz

Vücudunuz bu süreçten geçiyorken kalkıp bir saat egzersiz yapmak dünyanın en zor aktivitesi gibi gözükebilir. Ancak yaparsanız ruh haliniz daha olumlu bir yolda ilerler ve hatta yorulmalarınızı engeller. Çünkü vücudunuz harekete alışacaktır ve bunu yararına kullanmaya başlayacaktır.

Sakin bir yürüyüş bile bir etki yaratacaktı ancak yapacağınız aktivite tamamen size kalmış.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

4 – Bitkisel Çaylar

Bitki çayları, özellikle ahududulu olanlar, kaslarınızı rahatlatır. İshal, kasılmalar ve vitamin eksikliklerine yardımı olur.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

5 – İki Yerine Bir İçki

Malesef en lezzetli içkiler ruh halinizi etkileyebilecek güce sahiptirler. Hatta semptomlarınız normalden faza tüketimde ağırlaşabilir.  Alkol depresyonu, şeker şiddetli aşermeleri, tuz daha fazla şişmeyi tetikleyebilir ve kafein sizi huysuz yapabilir. Bu zamanlarda her şeyi standart miktarında almaya dikkat edin.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

6 – Stresi Azaltmak

Günlük yazmak, yoga yapmak, meditasyon, uyuklama hatta sadece arkadaşlarınızla konuşmak bile stres seviyenizi düşürebilir. Bu tamamen sizin karekterinize özel bir şey. Ancak rahatlatan doğru yöntemi bulup uygulamaya başlamalısınız. Stresle mücadele etmeniz tüm ruh halinizi olumlu yönde etkiler. Keyfiniz yerine gelir ve kasılmalar daha katlanılabilir olur.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

7 – Sıcaklık

Kasık ağrılarına sıcak su torbası ya da elektrikli battaniye çok iyi gelir.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

8 – İyi Gelen Vitaminler

Folik asit, magnezyum, vitamin E ve vitamin B6 kullanmanız gerekenlerdir. Tabi ki bunlara başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Günlük olarak alındığında kramplara karşı çok etkilidirler. Ayrıca kemiklerinizi güçlendirirler.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

 

9 – Ağrı Kesiciyi Doğru Zamanda Almak

Öncelikle aldığınız doza mutlaka dikkat edin. İkinci olarak, ağrı kesiciyi almak için illa öldürücü krampın gelmesini beklemeyin. Hazırlıklı adımı atarak o dönemin geldiğini hissettiğinizde doğru dozdan çıkmadan, önlem olarak için. Böylece etkisini göstermeye başladığı zaman anca kasların en gerildiği ana denk gelecektir.

regl öncesi sendromuna en basit çözümler

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.