Regl Döneminde Ped Yerine Ne Kullanılır?


Regl

16Kadınların büyük bir kısmı regl döneminde klasik pedleri kullanır. Ancak içerdiği fazla plastik oranı ve ürettikleri zararlı bakteriler sebebi ile hem kadın sağlığını hem de doğayı tehlikeye atan bu ürünlerin yerini artık farklı ürünler almaya başlamış durumda.

Regl

Atık oluşturmadan, defalarca kullanılabilen veya doğada kolayca yok olan tek kullanımlık  bu ürünlerin pedlerden ve plastik içerikli tamponlardan kaynaklanan kaşıntı, vajinal enfeksiyon, pişik ve koku gibi sıkıntıların önüne geçmek için de oldukça kullanışlı oldukları kabul görmektedir.    

Külottan Bambu Pedlere Regl Döneminde Kullanabileceğiniz Alternatifler

Regl döneminde plastik içerikli pedler yerine kullanılabilecek ürünler adet kabı (menstruel cup), yıkanabilir pedler, bambu kullan at pedler, emici regl külodu, doğal deniz süngeri, organik tamponlardır.

Regl

Adet Kabı: Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan adet kapları insan sağlığını tehdit etmeyen silikon ya da lateksten üretilmektedir. İki tipi bulunan adet kapları kupa şeklinde ve düz tabak şeklinde üretilmektedir. Kıvrılarak vajina içerisine yerleştirilip kullanılan bu kaplar 3-4 saatte bir çıkarılıp temizlenerek tekrar kullanılmaktadır. Ortalama olarak 10 yıl boyunca kullanılabilen adet kapları sabunlu su ile yıkanarak bir poşet içerisinde kaldırılıp diğer ay yeniden kullanılmaktadır. 

Regl

Doğal Deniz Süngeri: Özel işlemlerden geçirilerek kullanılabilir hale getirilen deniz süngerleri vajina içerisine yerleştirilerek kullanılmaktadır. Kullanılmadan önce ılık su içine sokulan bu süngerler gerektiğinde çıkarılarak temizleniyor. Ancak bu ürün bazı kadınlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.     

Regl

Bambu Pedler: Bambu liflerinden tek kullanımlık olarak hazırlanan bu pedler kimyasal içermez ve klasik pedlere alışık olanların sıklıkla tercih ettikleri bir üründür. Pamuk ve plastik içeren diğer pedler oranla %40 daha emicidir, pişik, enfeksiyon ya da alerji yapmaz.

Regl

Organik Tampon: Parfüm ve klor içermeyen bu ürünler %100 organik pamuktan üretilir. Doğada kolayca kaybolur.

Emici Regl Külodu: Normal iç çamaşırı görünümünde olan bu ürünler 4 tampon kadar emici bir yapıya sahiptir ve koku oluşturmaz. Defalarca kullanılan bu külotlar çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kolay kurur.

Regl

Yıkanabilir Pedler: Eski usul kullanıma sahip olan bu pedler dolduğunda çıkartılıp yıkanıyor ve kurutulup tekrar kullanılıyor. Zehirli kimyasal barındırmayan bu ürünler en kaliteli malzemeler kullanılarak üretiliyor.     


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.