Adet Kanamam Çok, Bir Sorun Olur mu?


aşırı adet kanaması

Adet kanamam çok, bir sorun olur mu? Fazla adet kanaması vücuda zarar verir mi? Aşırı adet kanaması vücuttaki kirli kanı dışarıya atıp vücudu temizler mi?

Kadınların adet kanamalarının yoğunluğu ile ilgili endişeleri ya da yanlış bilgileri var. Öncelikle adet kanamasının fazla olduğu nasıl anlaşılır buna değinelim:

Aşırı adet kanaması (menoraji) adet kanamasının miktar olarak fazla olması ve kanamanın uzun sürmesidir. Peki ne kadar fazla ve ne kadar uzun? İşte işin en zor kısmı da burası. Çünkü adet kanamasını ölçmek çok da mümkün değil. O yüzden buna kullandığınız ped sayısıyla cevap verebiliriz.

Adet kanamalarında kaç ped kullanmak normal?

Normal bir adet kanamasında günde 2 ile 6 ped kullanmak normal. Ancak 6’dan fazla ped aşırı adet kanaması durumunu gösterir.

Aşırı adet kanaması vücuda zarar verir mi?

Aşırı adet kanaması kansızlık, yorgunluk, halsizlik, solukluk, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılmaya yol açar. En sık yol açtığı sorun ise kansızlıktır.

Adet kanamasında pıhtı olması normal mıdır?

Hayır, adet kanamasında pıhtı olması normal değildir ve fazla kanamayı gösterebilir.

Neden aşırı adet kananam var?

Miyomlar başta olmak üzere,kan hastalıkları,yaş, sigara,alkol aşırı adet kanamasına yol açabilirler ama bazen belli bir sebebi de olmayabilir.

Daha önce geçirilmiş kürtaj ve düşükler aşırı adete yol açar mı?

Daha önce geçirilmiş ve tedavi edilmiş düşükler ve geçirilmiş kürtajlar aşırı adet kanamasına yol açmaz.

Aşırı adet kanamasının tedavi yöntemleri nelerdir?

Aşırı adet kanaması (menoraji) iki yolla tedavi edilebilir: Medikal ve cerrahi… Medikal olarak doğum kontrol hapları,ağrı kesiciler, kanamayı azaltabilecek ilaçlar, hormonlu spiraller aşırı kanamayı durdurmada oldukça başarılıdır.

Medikal tedaviden sonuç alınamazsa o zaman cerrahi yollara başvurulabilir. Miyom varsa miyomektomi ameliyatıyla çıkarılır. Bazen rahim içi dokusunu yakmak gerekebilir ve bütün bunlara cevap alınamıyorsa son çare olarak rahimin alınması gerekebilir.

Aşırı adet kanaması olan kadınların mutlaka bir jinekologa başvurması ve uygun tedavi görmeleri gerekir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.