Bu Besini Koklamak Açlık Hissinizi Giderebilir


besin

Etraftaki tüm uydurma kilo kaybı önerileriyle, hangi besin işe yarayacak anlamak zordur. Bu açlık hissi giderici besin öyle garip ki inanamayabilirsiniz. 

Söylentiye göre bitter çikolata senin için harika etkiler yaratabilir; sağlık yararları kalp hastalığıyla mücadele etmekten cildi korumaya kadar uzanmaktadır. Ama bitter çikolatanın bundan daha fazla ve garip bir yararı var.

Bir 2010 çalışması, koyu çikolatanın, iştahınızı uyandıran ve aç olduğunuzda beyninize sinyaller gönderen bir hormon olan ghrelin üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Araştırmacılar, 18 ila 25 yaşları arasında olan on iki kadını işe aldı. İlk önce, 12 kadının hepsi de 30 mg yüzde 85 bitter çikolata yedi. Daha sonra araştırmacılar katılımcıları rastgele olarak iki gruba atadılar: Bir grup 30 mg çikolata yerken, diğer grup tatlıyı kokuyordu.

besin

Şaşırtıcı bir şekilde, kadınların tümü çikolatayı yedikten ve kokladıktan sonra iştahlarında bir azalma ve isteklerini azalttığını bildirdi. Bu çikolatayı yemek, abur cubur arzunuzu durdurabilir.

Araştırmacılara göre, çikolata kokusu, kadınların sistemlerindeki grelin hormon seviyesini azalttı. Açlık hormonu seviyeleri düştükçe, iştahları bastırılmış ve istekleri ortadan kalkmıştır. Kilo kaybını da bu şekilde etkileyebileceğini sadece umabiliriz.

NE ÖNERİLİR?

besin

Yine de, bu çalışmanın oldukça küçük olduğunu unutmamak önemlidir. Bitter çikolata’nın bu can sıkıcı isteklerinizi engelleme kabiliyeti konusunda önemli sonuçlar çıkarmadan önce daha fazla sayıda katılımcıyla araştırma yapılması gerekmektedir. Peki ya ne sonuç çıkarılmalı? Eğer açlık dayanılmaz hale geldiyse ve bir kaç saat daha yiyemezseniz, bir miktar bitter çikolata koklama deneyini gerçekleştirin. 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe