Mevsimsel alerjinin başladığı dönemler hep zorlu geçer. Her alerji süreci başladığında bir sürü ilaç alıp açık havada bile rahatsız olmaktan bıktıysanız yeme şeklinizi değiştirmeyi denemelisiniz. Tabağınıze ne koymanız gerektiğine dikkat etmek harikalar yaratır. Semptomlarınızı daha çekilebilir hale getirmek ve törpüleyebilmek adına bazı besinlere bir şans verin.

BAL

Kendinize yapabileceğiniz iyiliklerden biri, bir kavanoz doğal bal almaktır. Mevsimsel alerjinizin başladığı dönemlerde her sabah az miktarlarda bal yemeyi denemelisiniz. Tatlı besinler polenlere karşı direncinizi arttırır.

BİBER VE SOĞAN

Bu sebzeleri yemek rutininize eklemek kuersetin – histamin reaksiyonlarını azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir bitki kimyasalı – almanızı sağlayacaktır. 

ÇİLEK

Çilekler, vücuttaki histamini tolere edebileceğiniz bir seviyeye getiren DAO sentezine (ihtiyaç duyulan bir enzim) yardımcı olur. Üstelik damakta bıraktığı tat ile lezzetli bir C Vitamini takviyesi yapar. Burun akıntısı, sulu gözler, kurdeşen ve şişme gibi semptomlarınızı da azaltabilir.

YUMURTA SARISI

Düşük seviyelerde D vitamini akciğerlerin doğru ve en sağlıklı haliyle çalışabilmesinin önüne geçer. Alerjiler de konu olunca rahat nefes alabilmek en önemli nokta oluyor. Bu yüzden kahvaltıda yumurta sarısını es geçmeyin. Bir yumurta sarısının vücuda katabileceği D vitamini miktarı oldukça fazladır.

YOĞURT/KEFİR

Probiyotikler alerjileri uzaklaştıran ve tedavisini sağlayan şeylerdir. Bu yüzden yiyeceğiniz yoğurdu taze seçin. Alerjinin, vücuda gereksiz ve yorucu miktarda bağışıklık tepkisi verdirtmesini engelleyebilirsiniz. Tazeliğinden emin olduğunuz yoğurtları seçmelisiniz. Sindirim enzimleri, iltihabı azaltmada yardımcı olabilir; sadece süt bazılarınız için için semptomları şiddetlendirebilir. Lahana turşusu ve kimçi probiyotik bakımından zengin diğer alternatiflerdir.

YEŞİL YAPRAKLI BİTKİLER

Pazı, ıspanak ve lahana, hava yollarını açmanın ve kaslarınızı gevşetmenin yollarından biri olan magnezyumu yüksek seviyelerde. Aynı yararı sağlayan ( magnezyum kaynağı ) başka besinler de vardır. Bunlara örnek olarak: Avokado, badem, kaju, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği ve susam sıralanabilir.