Bazı besinler diğerlerine kıyasla, içlerinde bulundurdukları lifler ve proteinlerden dolayı, daha tok tutabilirler. Bu durum kilo verilmesine yardımcı olurken sağlıksız besin düzenlerine de yardımcı olur. Aşağıda sıralayacağımız protein kaynaklarını mutlaka gününüzde rutininize dahil edin. Bu uzun süre tok tutabilen yemekler beraberinde yeterli uyku alıp, rafine karbonhidratı da hayatınızdan çıkardınız mı, sizi kimse durduramaz!

Yumurta

Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein olarak bilinir. A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda, demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum gibi mineraller içerir. Yumurtanın sarısında bulunan E vitamini ve yağ, uzun süre tok tutar. Yapılan araştırmalar, kahvaltıda yumurta yiyenlerin yemeyenlere oranla daha az kalori aldığını ortaya koymuştur.

Chia Tohumu

Son yıllarda çok sık tüketilen chia tohumu, protein, yağ, lif, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Su veya süt ile karıştırdığınızda şişer ve jel bir yapıya sahip olur. Bu da, tokluk hissinin uzamasına yardımcı olur.  Kilo vermek isteyenler için chia tohumu sağlıklı bir tercihtir. 2 yemek kaşığı chia tohumu, yaklaşık 139 kaloridir.

Avokado

Avokado, içerdiği sağlıklı yağlarla bilinen bir besindir. Aynı zamanda lif içeriği yüksektir. 1 adet avokadoda yaklaşık 13 gram lif bulunmaktadır. Yarım avokado ise bir tatlı kaşığı yerine geçer. Bu sayede, uzun süre tok tutar. Kahvaltılara veya salatalara avokado ekleyerek kilo vermeyi destekleyebilirsiniz.

Badem

Badem, besin değerleri son derece yüksek bir besindir. Karbonhidrat, protein, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini içerir. Enerji verir. Bademde bulunan sağlıklı yağlar uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kilo vermek isteyenler, yedikleri badem miktarına dikkat etmelidir. Ara öğünler 10-15 adet badem yeterli olacaktır.

Peynir

Gün içinde açlık krizleri yaşamamak ve kilo vermek için, sağlıklı bir kahvaltı yapmak çok önemli. Peynir, kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca, iyi bir protein kaynağıdır. Kalsiyum fosfor ve B12 açısından da zengin bir besindir. Sabah kahvaltılar ve ara öğünler için tok tutan iyi bir tercihtir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, yüksek oranda çözünür posa içerir. Kan şekerini dengeler, mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Aynı zamanda, antioksidan ve selenyum deposudur. Kahvaltılarda, sütle veya yoğurtla karıştırarak, kuru meyveler ilave ederek tüketebilirsiniz.

Süt ve Yoğurt

Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin, B12 vitamini gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Özellikle, karın bölgesindeki yağlanmayı gidermeye yardımcı olur. Özellikle yoğurt, içeriğindeki probiyotikler sayesinde bağırsak sağlığını destekler, sindirim sistemini rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir. Kalsiyum içeriğiyle de vücuttaki fazla yağların giderilmesinde önemli rol oynar. Süt, yoğurt gibi protein deposu besinler, uzun süre tok kalmanızı sağlar.