Mutluluk Veren Yemekleri Keşfedin!


Mutluluk veren yemekler olduğunu ve bunun sadece şeker dolu paketli ürünler olmadığını biliyor muydunuz?

Doğru yemeyi seçmek kendinize bakmak ve önem vermenin önemli parçalarından biri. Şekere tabi ki bayılıyoruz ama sıkılmadan kaç kere hamurlu tatlılar yiyebiliriz? Yemek tadından da öteye giden anlamlara sahip, bunu biliyorsunuz. Bu yüzden bir dahakine uzun bir günün ortasında o ağır ve fazla şekerli hamur yerine suratını bilime dön. Aşağıda listelediğimiz besinler ruh halinizi yükseltip öğlen uyuşukluğuna girmekten sizi kurtaracak. Doğru yemek yiyip ve sağlıklı olmayı seçmek için her an doğru bir an.

sonbahar içeceği

BAL

Vücuda çok iyi gelmeyen şekerle dolu olsa da, balın içinde yüksek miktarda Antienflamatuvar (iltihapla savaşan ilaç tipi) bulunur ve beyne mutluluk hormonları salgılar. Konu bal olunca mutluluk garanti hale geliyor. Bir kaşık yemesen bile öğlen içeceğin çaya bir miktar katman ruh haline çok iyi gelecek. Üstelik bal, mevsimsel alerjilerle de savaşır!

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağının ”sağlıklı” ünvanı içinde bolca bulunan besleyici değerlerden geliyor. Salatanız da veya pişirdiğiniz yemekte zeytinyağını seçmeniz modunuz geliştirecekir.

YABAN MERSİNİ

Yabanmersini bolca yulaf ya da yoğurtla kullanılsa da sırf onlar için kullanılmasına gerek yok, tariflerini denemekten çekinmeyin!  Bitkiler ve mantarlarda üretilen bir tür polifenol olan resveratrol ile doludurlar. Bu demek oluyor ki, yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere anksiyete ve depresyon belirtileri azaltmak için idealdir.

sonbahar içeceği

YOĞURT

Yoğurt en meşhur probiyotiklerden biridir. Çoğunlukla sindirim sistemini düzenli tuttuğu için tüketilir. Sağlıklı bir bağırsak sağlıklı bir çok sonuç da doğurur. Süzme yoğurtun proteini çok yüksektir, size uzun süredir toksunuz hissiyatını verir. Sağlıklı yararlardan tam olarak faydalanmak için, aromalı olanları almak yerine kendiniz içinde fındık, bal ya da meyve atın.

BİTTER ÇİKOLATA

Çikolata düşüncesi başlı başına mutlu ediyor, doğru. Bitter çikolata demir için harika bir kaynaktır. Kakao konsantrasyon ve davranış biçimi için olumlu etkiler sağlar. Daha uyanık ve enerjik hissini verir.

MANGO

Mangolar oldukça lezzetli ve besleyicidir. Bir ton besin içerirler ve sarı renkleri, sahip oldukları A vitamini miktarının bir göstergesidir. Bir turunçgil meyvesi olarak depresyon ve stresle mücadeleye yardımcı olduğu gösterilen C vitaminine yüksek miktarda sahiptir.

sonbahar içeceği

MİDYE

Harika bir demir kaynağı olan midyeler, enerji mineralleriyle de piyasadaki en sağlıklı kabuklu deniz ürünlerinin içindedir. Az miktarda yağla beraber yüksek protein içeriğine sahiptirler ve tiroidinizi kontrol etmenize yardımcı olan vitamin ve minerallerle doludurlar. Buna karşılık, tiroidiniz ruh halinizi ve kilonuzu düzenlemeye yardımcı olur ve vücudunuzu depresif ataklardan korunmak için en iyi ortamda tutar.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay genellikle mide çevresindeki yağları azaltma ile ilişkilidir ancak tüm yeteneği bu kadar değil. Yalnız ve gergin hissediyorsanız, sıcak bir bardak çay koyup oturmak bile yatıştırıcı olabilir. Yeşil çayda az miktarda bulunan kafein aynı zamanda ruh halinizi de artırmanıza yardımcı olabilir ve içeceğin hafif aroması şeker ihtiyacınızı gidermiş kadar olup, fazladan şeker tüketmemenizi sağlar.

KETEN TOHUMU

Keten, birçok vegan tarifinde yumurta yerine geçer veya fazladan enerji ve besin eklemek için kullanılan bir yıldızdır. Keten tohumu balık yerine geçebilecek iyi bir alternatiftir, çünkü omega-3 yağ asitlerine sahip nadir bitki kaynaklarındandır. Bu sağlıklı yağların çok çeşitli yararları var ve en önemlilerinden biri depresyon ve endişe ile mücadele etmektir.

sonbahar içeceği


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.