Patates Cipsi Evde Yapılabilir Mi?


Patates Cipsi

Patates cipsi her yaş grubundan insan için çok lezzetli bir atıştırmalıktır. İster film veya dizi izlerken ister sohbet ederken boş oturmayı sevmeyenler için çıtır çıtır bir tat olan patates cipsleri ne yazık ki güzel olduğu kadar içeriğiyle de sağlığımız açısından zararlıdır. Yüksek miktarda yağ içerdiği için problemli cildi olan insanlar iyi bilirler ki yediğiniz bir tabak cips size büyük akneli sivilce olarak geri dönebilmektedir.

Bu kadar lezzetli bir yiyeceğin bu kadar sağlıksız olması gerçekten üzücü bir durumdur. Fakat siz üzülmeyin çünkü tamamen sağlıklı patates cipsinizi evde kendi imkanlarınız ile yapabilirsiniz. Hem fırına ihtiyaç duymadan mikrodalgada hem de en minimum sürede bunu yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca sağlığınıza zararı olmayacağı gibi üstüne bir de lezzetiyle size hazır paket cipsleri unutturacaktır.

Patates Cipsi İçin Gerekli Malzemeler

Patates cipsi yapmak için temel malzemeniz patatestir. Ne kadar cips çıkmasını istiyorsanız o kadar patatesi hazır etmeniz gerekmektedir. Patateslerin büyüklükleri size kalmış bir şeydir. Kendi isteğinize göre onu ayarlayabilirsiniz. Bir miktar tuzdan kimseye zarar gelmez. Tuz ve damak tadınıza uyan ve bu bağlamda istediğiniz baharat çeşidini kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Yağ eklemek elbette patates cipsinizin tadını yerine getirecektir.

Patates Cipsi Yapımı

Patates Cipsi

Patateslerinizi güzelce yıkayın. Daha sonra ortadan ikiye bölerek uygun bir rende ile olabildiğince ince bir şekilde dilimleyin.

Cips yapmak için mandolin rende en iyisidir. Evde mandolin yoksa rendenizin fotoğrafta gördüğünüz kısmını kullanarak patatesleri incecik dilimleyebilirsiniz.

Rendeniz yoksa ve yeterince keskin bıçağınız varsa bıçak ile de ince dilimle elde edebilirsiniz.

Patatesinizi ne kadar ince dilimlerseniz o kadar çıtır cips taneleri elde edersiniz. Dilerseniz patates cipsi yapmak için kullanılan kesme aletinden de alabilirsiniz.

Patatesleri kestikten sonra bekletmeden suyun içine atmalısınız. Soğuk suyun içerisinde beklettiğiniz patatesler nişastalarından arınacaktır. Daha sonra süzerek tekrar soğuk su ile durulayın ki nişastalar iyice aksın.

Daha sonra patatesleri kağıt havlu ile tamamen kurutun. Yağlayıp baharatladıktan sonra mikrodalga tabağınızın içine kağıt havlu koyun ve patatesleri ufak aralıklarla dizin. Üç dakika boyunca mikrodalgada yüksek ısıda pişirin. Daha sonra ısıyı biraz azaltın ve çevirerek üç dakika daha pişirin. Cipleri çıkarmadan 1 dakika boyunca mikrodalganın içerisinde tutun ve daha sonra çıkararak afiyetle yiyin.

Patates cipsinizi normal fırında ya da yağda kızartarak da yapabilirsiniz. Fırında yapacaksanız patatesleri biraz yağlayıp fırın tepsisine üst üste gelmeyecek şekilde dizin ve 200 -250 derecede 20 dakika pişirin. Bu arada gözünüz fırında olsun. Fırının özelliğine göre daha az ya da çok zamanda da olabilir.

Kızartacaksanız, bildiğiniz patates kızartması yapar gibi yapabilirsiniz. Yağı kızdırın patatesleri içine atın, altın sarısı rengini alınca alın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.