Evde Çiçek Bakımı İçin Pratik Bilgiler


Evde Çiçek Bakımı İçin Pratik Bilgiler

Çiçekler canlı varlıklar oldukları için bakım ve ilgili severler. Evlerimizi süsleyen çiçeklerimiz her daim güzel olsunlar isteriz. Çiçek bakmak mimar için bir bina tasarlayıp yapmak gibi adım adım inşa edilmesi gereken bir uğraştır. O açtıkça ve sağlıklı oldukça siz de mutlu olursunuz. Çiçeklerinize sizden bekledikleri ilgiyi verince coşarak açarlar. Çiçeklerinizi sadece sevmek yetmez. Özel olarak ilgilenerek bakımlarını da yapmak gerekmektedir.

Çiçekleriniz İçin Bazı Coşturma Yöntemleri

  • Kahvaltı için haşladığınız yumurtaların suyunu asla dökmeyin. Bu su ile çiçeklerinizi suladığınızda onların coşarak büyüdüklerini görebilirsiniz.
Evde Çiçek
  • Sevgilinizin ya da eşinizin size aldığı gül eğer soluyor gibiyse telaş etmeyin hemen bir sıcak suya koyun ardından da soğuk suya koyun. Bu gülünüzü canlandıracaktır.
  • Sigara sağlığınız için zararlı olsa da külleri çiçekleriniz için ilaç niteliğindedir. Sigara külünü saksıya dökmek yapraklardaki böcekleri uzaklaştıracaktır. Ayrıca karıncaları da çiçeklerinize yaklaştırmayacaktır.
  • Evde kolayca hazırlayabileceğiniz 24 gr sabun, 1 lt su ve 10 cc alkol karışımı yaprakların canlanmasını sağlayacaktır.
  • Çiçeklerinizi soğuk su ile değil de oda sıcaklığında kireçsiz su ile sularsanız daha canlı olduklarını göreceksiniz.

Çiçek Bakımında Bilinmeyen Yöntemler

Kışın vitamine dikkat

Bitkileriniz büyüdükçe ihtiyaç duyduğu gıdalar da artar. Çiçeklerinizi suladığınız suyun içerisine ayda 1-2 kez özel satılan bitki vitaminlerinden karıştırıp dökmelisiniz. Fakat kış aylarında buna dikkat etmelisiniz çünkü bitlerinizin doğal dinlenme zamanlarıdır. Vitamin miktarını bir ölçek azaltabilirsiniz.

Diktiğiniz çiçek soğanı çıkmıyorsa

Eğer çiçek soğanı ektiyseniz ve bir türlü açmıyorlarsa soğanları böceklerden korumak için ekim işlemini yapmadan önce etrafını unla kaplayabilirsiniz.

Gülünüzün yanına sarımsak gömün

Mart ayı geldiğinde gülünüzün kökünün yanına 1 diş sarımsak gömerseniz yaz boyu gülünüz zararlı böceklerin istilasından korunacaktır.

Temizlik çiçekler için de gerekli

Evde yetiştirdiğiniz saksı çiçeklerinizin yaprakları tozlanabilir ve bu durum da yaprakların gözeneklerini tıkayabilir. Gözenekleri tıkanan yapraklar bitkinizin zamanla ölmesi anlamına gelmektedir. Yaprakları düzenli olarak temiz bir sünger ve oda sıcaklığında bir su yardımı ile temizlemelisiniz.

Çiçeklerinizin bakımını yaparken çevre koşullarını da dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü evde beslediğiniz ve büyüttüğünüz çiçeklerinizin çok çeşitli türleri vardır ve doğal yaşam ortamları birbirlerinden farklıdır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir