Yağlı Kağıt ya da Pişirme Kağıdı Zararlı mı?


pişirme kağıdı zararlı mı

Hepimiz evimizde yağlı kağıt ya da başka bir isimle pişirme kağıdı kullanıyoruz ama aklımızda hep o soru: Pişirme kağıdı zararlı mı? Hemen cevap verelim: Bazıları zararlı.

Hangi yağlı kağıt zararlı

Mutfağımızda sürekli kullandığımız yağlı kağıtların ağartılmış (beyazlatılmış) olanları zararlı!

Pişirme kağıtları çoğunlukla klorla beyazlatılıyor. Klorun içerdiği dioksin ise çağımızın zehri… Vücutta östrojen gibi davranıp bir çok biyokimyasal düzensizliğin başlamasına yol açıyor. Kanser ve kısırlığa sebep olmasından tutun da bağışıklık sistemi hastalıkları, akne ve eklem rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, uykusuzluk, yorgunluk sorunlarına sebep oluyor.

Ağartılmamış yağlı kağıtları tercih edin

O yüzden pişirme kağıdı kullanırken ağartılmamış ya da “doğal” ibaresiyle satılanları tercih etmeli ya da yağlı kağıt kullanmayı bırakmalıyız.

Ama kağıt havlular, tuvalet kağıtları, hazır bebek bezleri, pedler, ıslak/kuru tek kullanımlık mendiller, hazır gıda paketleri (süt,meyve suyu kartonları vs.) de bu dioksini içeriyor. Hepsi için alternatif aramaya başlasak iyi olur.

Yağlı kağıtta hangi yağ kullanılıyor?

MERAK EDENLER İÇİN NOT: Yağlı kağıtlar hazırlanırken herhangi bir yağ kullanılmıyor.  Kağıttaki kayganlık sağlayan şey mum, vaks, reçine  gibi silikonize maddeler. Bilinen markalar çoğunlukla bunları kullanıyor.  Ucuz marketlerde satılanlarda ise diyamant diye endüstriyel yağ olarak bilinen bir malzeme kullanılıyor ki bu madde kanserojen.

Başa dönüp tekrar edelim: Yağlı kağıt alırken bilindik markalardan ve doğal olanlardan şaşmayalım.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.