Kefir Nedir?


Kefir

Kefir ile yoğurt yapmak sanıldığının aksine oldukça basittir. Kefir denilen maya, hafif ekşimsi bir tada sahiptir ve inek veya koyun sütü ile mayalanmış fermante bir süt ürünüdür. Ayrıca kefir sağlığınız açısından oldukça faydalı bir içecektir. Kefir tüketmek öncelikli olarak bağışıklığınızın güçlenmesine çok yararlıdır ve sindirim ile ilgili rahatsızlıklarınıza iyi geldiği gibi tümörden egzamaya kadar birçok hastalığın tedavi sürecinde de oldukça faydalıdır. Hatta öyle ki diyet ürünlerinin bir vazgeçilmezi olarak zayıflamada da kullanılmaktadır.

Kefirin Mayalaması İçin Gerekli Malzemeler

Kefir metal nesnelere değmemesi gerekiyor. Bu yüzden kefiri süzme işlemi için plastikten yapılmış bir süzgece, tahta kaşığa, cam kavanoza, süt ve kefir tanelerine ihtiyaç vardır. Bir kefir tanesini birden fazla kez kullanabilirsiniz. İçerik bakımından en zengin içerik canlı kefirde vardır. Fakat marketlerde bulunabilirliği düşük oluyor. Marketlerde satılan kefir mayaları canlı kefirden değil kefir kültüründen elde edilmektedir. Bu yüzden besin değeri açısından daha düşüktür.

Kefir İle Yoğurt Mayalama

Öncelikle yoğurt yapımı için çiğ süt temin etmelisiniz. Çiğ süt ile yapılan yoğurtlar her zaman daha lezzetlidir. Fakat çiğ süt kullanmak istemiyorsanız pastörize olarak satılan günlük sütlerden de faydalanabilirsiniz. Kefir ile yoğurt mayalamak için oda sıcaklığınızın 20-25 derece arasında olması gerekmektedir. Sütünüzü kaynatarak oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakmalısınız. Ardından sütünüzü cam bir kavanoza aktarmalısınız. Suyunuzun içindeki kefir tanelerini plastik bir süzgeç yardımı ile süzerek herhangi bir yıkama işlemine tabi tutmadan tahta kaşık ile sütün içerisine bırakmalısınız.

Her 1 litre süt için ceviz büyüklüğünde kefir koymalısınız. Daha sonra kavanozunuzun kapağını sıkıca kapatarak etrafı satılı bir şekilde karanlık bir odada bekletmelisiniz. Yaklaşık olarak bir gün içerisinde kefiriniz mayalanacaktır. Kıvamı yoğun ve ekşimsi yoğurt seviyorsanız mayalanma sürecini 2 güne çıkarabilirsiniz. Yoğurdunuz hazır olduktan sonra aynı kefirleri tekrar kullanabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce cam kavanozda 10 gün süre ile bekletmeniz gerekmektedir. Bu süre sonunda yeniden kefirinizi mayalamada kullanabilirsiniz. Doktorlar bağışıklık sisteminiz içni günde en az 500 ml kefir tüketmenizi öneriyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.