Evde Şarap Yapımı


Şarap Yap

Şarap tutkunları denedikleri şaraplardan ne kadar memnun kalırlarsa kalsınlar evde şarap yapmayı mutlaka düşünmüşlerdir. Eğer doğru araç gereçleri ve malzemeleri temin ederseniz sizin de evde şarap yapmanız mümkündür. Tam kıvamını tutturduğunuz zaman sadece üzümle değil diğer meyvelerle de şarap denemeleri yapabilirsiniz ve damak zevkinize en uykun şarabı bulabilirsiniz. Şarap yapımı için elinizde 16 kap meyve, 2 kap bal, 1 paket maya ve içme suyu olmalıdır.

Şarap Malzemelerini Hazır Edin

Evde Şarap Yapımı

Evde kendi imkanlarınızla şarap yapmak maliyetli değildir sadece bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Yaklaşık olarak 7,6 litrelik topraktan yapılmış bir kap, 3,8 litrelik bir damacana, hava kilidi, sifonlama işinde kullanmak üzere ince bir plastik tüp, mantarlı şarap şişesi, tercihe bağlı olarak da potasyum metabisülfiti hazır bulundurmanız gereklidir.

Şarap Yapılacak Malzemenin Seçilmesi

Evde Şarap Yapımı

Şarap herkesin bilindiği üzere genel olarak üzümden yapılır. Üzüm dışında dut ve çilek gibi meyvelerden yapılan şaraplar da yaygın olarak satılmaktadır. Siz de damak zevkinize göre olgunlaşmış bir meyve seçin. Organik meyvelerden yapılan şaraplar daha lezzetli olacaktır. kendi bahçeniz varsa oradan toplamak içinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Meyvenin Yıkanması

Evde Şarap Yapımı

Meyvelerinizin çekirdek ve yaprakları temizlenmiş, pisliklerinden arınmış olmalıdır. Daha sonra meyvenin kurumuş olması gerekiyor. Eğer ezmeden önce meyvenin kabuğunu soyarsanız yumuşak içimli bir şarap elde edersiniz ama soymadan kabuğu ile ezerseniz şarabınızın tadının büyük bir kısmını da kabuğundan elde edersiniz. Meyveyi bir patates ezici yardımı ile ezebilirsiniz. Kabı dolduracak kadar su çıkmazsa içme suyu da konulabilir. Bir adet potasyum metabisülfit eklemek bakterileri öldürür.

Bal ve Maya Ekleme Aşaması

Şarap Yap

Bal şarabın mayalanmasını sağlayacaktır. Ayrıca tat da verir. Eklenen miktar şarabın tadını etkileyeceği için ne kadar bal eklerseniz şarabınız o kadar tatlı olur. Daha sonra üzerine mayayı da ekleyip karıştırmalısınız.

Şarabın Mayalanması

Evde Şarap Yapımı

Önce damacanaya karışımı döküp üzerini sararak bir gece bekletmek gerekiyor. Gün içerisinde dört saatte bir karışımı karıştırmalısınız. Diğer günler günde birkaç kere yeterli olacaktır. Üç gün sonunda karışımı süzmelisiniz. Şarabın gazının dışarı çıkması ama içeri oksijen girmemesi için kapak kısmına hava kilidini de mutlaka takmalısınız. Son olarak şarabın güzel bir içimi olmasını istiyorsanız en az 9 ay bekletmelisiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir