Çamaşır Makinesinde Yıkanabileceğini Bilmediğiniz Eşyalar


çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi evdeki temizlik süreçlerini hızlandırır ve evin vazgeçilmezidir. Bilmediğiniz nokta ise çamaşır makinesi yalnızca kıyafetler için kullanılmıyor. Aynı zamanda makineye atılan bir çok farklı eşya var ve bunları keşfetmek işinizi kolaylaştırabilir!

OYUNCAK

Her pamuk doldurulmuş oyuncağı bir çamaşır torbasına yerleştirerek yıkayabilirsiniz. Makineyi yıkamaya ve durulmaya ayarlayın. Soğuk su kullanın (ılık veya sıcak su oyuncakta kullanılmış bir tür tutkalı eritebilir) ve normalde koyduğunuz deterjanın yarısını kullanın. Tüm sabunun çıktığından emin olmak için oyuncakları ikinci bir durulama işleminden geçirin ve kurumaya bırakın. Tüylerini yeniden kabartın.

MOP BAŞLIĞI

Mop ve vilada başlıkları çoğunlukla çıkartılabilir oluyor. Etiketlerini emin olmak için kontrol ettikten sonra çamaşır makinesine atabilirsiniz. Genel olarak tam da bu sebepten dolayı başlıkları çıkarabilir olarak hazırlıyorlar.

çamaşır makinesi

FIRIN ELDİVENİ

Fırın eldiveni mutfaktaki en riskli işlerde elinize geçirilen malzeme olduğu için beklenmedik sıkıntılarla karşılaşıp acil bir temizliğe ihtiyaç duyabilir. Fırın eldivenleri ve sıcak tencereleri tutmak için kullandığınız bezler çamaşır makinesine attığınız kirlilerin yanına eklenebilir.

çamaşır makinesi

DUŞ PERDELERİ

Plastik bir duş perdesini her zaman ayarladığınız miktardaki deterjanla temizleyin. Ekstra temizlik gücünden geçmesi için iki veya üç banyo havlusu ekleyerek yıkayın. Kuruması için asın.

çamaşır makinesi

KÜÇÜK VE BANYO HALILARI

Öncelikle havluyu alıp sirkeleyin böylece etrafa ve makinenin içine dağılacak kir olmasın. Sonrasında halıyı çamaşır makinesine atın ve yükü ortalama miktara getirmek için bir kaç havlu da ekleyin.  Ancak lastik arka desteği olan bir halıyı sakın makineye koymayın.

çamaşır makinesi

SIRT ÇANTALARI

Sırt çantanızın tüm ceplerini açın ve içinde gözden kaçmış olabilecek eşyaları kontrol edin. Büyük kırıntı veya döküntü parçaları varsa, kapsamlı bir ön temizlik yapmak için elektrikli süpürgenizi hassasiyetle içinde kullanın. Sırt çantanızı bir çamaşır torbasına ya da yastık kılıfına koyun. Hafif miktar bir deterjanla ve soğuk suyla yıkayarak temizleyin. Kurumaya bırakın.

YOGA MATI

Yoga matınızdaki bakım talimatları onu çamaşır makinesine koymayı tavsiye etmiyorsa bile bu alışıldık bir durumdur ve bir çok yoga yapan insan matlarını yıkamalarına rağmen sonuçtan memnunlar. Matınızı ayda bir kez çamaşır makinesine atın. Sabun kullanmamaya dikkat edin. Kuruması için mutlaka asın. 

çamaşır makinesi

TEKRAR KULLANILABİLİR TORBALAR

Yeniden kullanılabilir poşet çantalarınız, alışveriş sepetinizden arabanızın bagajına, ordan mutfak tezgahınıza kadar gelir. Ayrıca, meyveleriniz ve sebzelerinizle de yakın temas halindedirler. Anlayacağınız iyi bir temizliğe ihtiyaçları vardır. Kanvas torbalar, önerilen miktarda deterjanla ve sıcak su ayarında düzenli bir yıkama şartıyla doğrudan çamaşır makinesine konabilir. 

çamaşır makinesi

EVCİL HAYVAN YATAKLARI

Süngerden yapılmış evcil hayvan yataklarını uygun gördüğünüz zaman temizleyebilirsiniz. Yatağın dış kılıfını çıkarın, soğuk su ve deterjanla çamaşır makinesine yerleştirin. İçindeki sünger yapıyı temizlemek için küvetinizi sıcak ve sabunlu suyla doldurup içinde bekletebilirsiniz.

çamaşır makinesi


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.