Size En Uygun Parfümü Nasıl Seçmelisiniz?


parfüm nasıl seçilir

Parfüm seçmek kafa karıştırıcı bir süreç olabilir. Çeşitli kokular içinde kendinize en yakıştırdığınız parfümü bulamayabilirsiniz. Size en uygun parfümü nasıl seçeceğinize dair ipuçları veriyoruz.

FİYAT LİMİTİ BELİRLEYİN

Parfüm en meşhur mağazalarda bakıldığında lüks bir ürün olarak görülür. Bazı kokular oldukça yüksek fiyatlarda satılabilir. Aynı şekilde içinde kimyasallar olan parfümler de fazla ucuzdur. Her ne olursa olsun, bir fiyat limiti belirlemek seçeneklerinizi daraltacaktır.

EN SEVDİĞİNİZ KOKU GRUBUNU SEÇİN

Parfüm çeşitleri en bariz şekilde kokularına göre ayrılırlar. Kokular da kendi içinde gruplara ayrılır. Eğer hangi koku grubunu sevdiğinizden eminseniz ya da belirlerseniz alacağınız parfümden memnun kalmamanız imkansız. Parfümlerin koku çeşitleri şu şekilde gruplara ayrılır;

parfüm nasıl seçilir

Çiçekli / Şekerli: Bu kokular yeni açmış çiçekler gibi kokar. Çiçekli parfümlerinde kullanılan yaygın kokular gül, lavanta, karanfil ve portakal çiçeğidir. Feminen bir kokudur ve şekerli olarak adlandırılabilir.

Narenciye / Meyveli: Parfümlerin bir çoğu meyve, özellikle narenciye gibi kokar. Çoğunun ortak noktaları portakal, greyfurt ve limon gibi narenciye meyveleridir. Bunların yanı sıra kayısı, elma veya şeftali gibi diğer meyveler de kullanılır. Genel olarak bu kokular canlı ve tazedir.

Oryantal / Baharatlı: Bu kategoriye ait kokular ağır ve yoğundur. Orta ve uzak doğuya ait baharatları içerdiği için de oryantal adı verilir. Birçoğu anason, zencefil, tarçın ve vanilya gibi kokular içerir.at çekicidir. Ancak ağır değildir.

Odun: Doğayı ve toprağı hatırlatan kokulara sahip parfümler kategorisidir. Kokularına örnekler: Meşe, bergamot, sandal ağacı, gül ağacı, huş ağacı, ardıç ve çam.

ALIŞVERİŞE ÇIKARKEN KOKU SÜRMEYİN

Parfüm seçmek için alışverişe çıktığınızda üzerinize koku sürmeyin veya sıkmayın. Buna vücudunuza sürdüğünüz kokulu kremler ya da deodorantlar da dahil. Çünkü bu kokular deneyip alacağınız parfümün kokusunu bastırabilir ya da formunu değiştirebilir.

Alıverişe çıktığınızda yapmamanız gereken bir diğer şey fazla koku denemek. Alışverişe her çıktığınızda denemek için altı koku belirleyin. Eğer bu sayının üstüne çıkarsanız kokular birbirine karışır ve doğru algılamanızı önler.

parfüm nasıl seçilir


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.