Yeni bir kazak aldığınızda, özellikle yünlüyse, cildinizi rahatsız edebilir ve giymeyi bırakmış olabilirsiniz. Halbuki herkesin dolabında olan bu kaşındırıcı triko kazakları yumuşak hale getirmek mümkün.

Triko kazakları yumuşak ve giyilebilir hale getirmek basit. Öncelikle bu tarz kazaklara, saçınıza baktığınız gibi bakmalısınız. Örneğin krem kullanmalısınız. Aşağıdaki yöntemde bundan bahsedeceğiz. Malzeme olarak sirke ve saç kremi kullanmak iplikleri yumuşatır, soğuk suyla durulmak da kıs ipliklerin kabarmasını ve batmasını önler. Fön makinesini soğuk çalıştırınca saçınızda da aynı yumuşaklığı fark edersiniz.

KAŞINDIRAN KAZAĞA YUMUŞATMA YÖNTEMİ:

  1. Kazağınızın içini dışına çıkarın ve soğuk su dolu bir kaba batırın. Bir kaç yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin ve 15 dakika bekletin. Kazaktaki tüm ipliklerin bu suya batıp çıktığına emin olun.
  2. Bol miktarda saç kremini elinize dökün ve kazak hala ıslakken, hassas hareketlerle ovuşturup yayın. Kazağı genişletmemek için çok çekiştirmeyin ve kumaşa zarar vermemek adına güvenmediğiniz krem markası kullanmayın.
  3. Kremli kazağınızı yarım saat bu şekilde bekletin. Sonra soğuk suyla durulayın. Bir havlunun üzerinde kurumaya bırakın.
  4. Tamamen kuruduğunda katlayıp vakumlu torbaya koyup ağzını kapatın. Buzluğa yerleştirin ve sabaha kadar orada tutun.
  5. Sabahleyin kaşıntılı kazağa elveda diyin!

KIYAFETLERİN ETİKETLERİNE BAKIN

Kazağınızın kaşınmaması için uğraşmaktan önce neden kaşındırdığına bakabilirsiniz. Böylece bir sonraki alışverişte daha dikkatli olursunuz.

Kaşındırıp cildinizi tahriş eden kazağın etiketinde yazan içeriği kontrol edin. Yapımında kullanılan ipliğe alerjiniz olabilir; yün, alpaka, kaşmir ve angora bazı ciltler için tahriş edici olabilir. Alerjiniz varsa, hiçbir yöntem yardımcı olmaz. Akrilikten yapılmış kazakların peşine düşün.