Kesin Olarak Kırık Uçlardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?


kırık uçlar

Saçların kabusu kırık uçlar en can sıkıcı güzellik problemlerinden biridir. Mutlaka kırık uçlara denk gelip her seferinde kesmek tek kurtulma yolu mu diye düşünüyor olabilirsiniz. Saçınız diplerden büyümeye başladığı için uçları en yaşlı yerleridir. Özellikle saçınızı uzun kullanıyorsanız saç ucunun ne kadar yaşlı olduğunu düşünebiliyor musunuz? Bir sürü yıkanma, düzleştirici ve bakım ürünü görmüş halde olduğu için zarar görüyor ve kırılarak bunu belli ediyor. Çözümünü bulmazsanız dikkat çekecek kadar kötü hale gelebilir.

Peki ne yapabilirsiniz? Sizin için önleme ve çözme yollarını belirledik.

NASIL KURTULURSUNUZ?

İyi Davranın 

Kesinlike saçınızın kırık uçlarıyla oynamayın ve koparıp, çekiştirerek görüntüden çıkarmaya uğraşmayın. Bu böyle düzelmeyecektir sadece daha kötü olacaktır. Çekiştirip kopardığınız için sadece boyu kısacalak ve daha kısa boydan kırılmaya başlayacaktır.

kırık uçlar

Temizleme Amaçlı Kesim 

Ayrık uçlardan kurtulmanın en kolay ve en hızlı yolu onları kesmektir. Malesef bakım ve iyi davranmak işe yaramadığında saçları biraz kısaltmak gerekiyor. Ancak kuaförünüze sadece uçları düzeltmek istediğinizi söylediğinizde boyu çok kısaltmayacaklardır. 

Kremler ve Serumlar 

Saçınıza iyi gelen ve dökülmelere sebep olmayan bakım kremleri ve serumu keşfetmeniz çok önemli. Kesimden sonra başvurabileceğiniz en iyi çözüm bu. En doğrusunu bulmak için mutlaka saç tipinizi tanıyın ve bilmediğiniz markalardan almayın. Keratin bakımı yaptırmak için kuaförünüze de başvurabilirsiniz.

Bu ürünleri aldıktan sonra bir rutine dayandırın ve kullanmayı ihmal etmeyin. Aksi halde saç tamamen sağlıklı olmamışken, kırıklar geri dönecektir.

kırık uçlar

NASIL ÖNLERSİNİZ?

Sert Değil Doğru Fırçalayın

Eğer çok sert hareket ederseniz saç taramak gibi basit bir şey bile kırıklara neden olabilir. Odun kırar gibi saç taramaya son vermelisiniz. Saç hassastır bu yüzden hassas davranılmayı ister. Tarakla çok sert davranıp davranmadığınızı anlamak için saçınızdan geçerken çıkardığı seslere dikkat edin. Elinizi hafif tutun, saçınızı koparmaya çalışmıyorsunuz.

Eğer saçınızın düğümleri çoksa ve sessiz, hassas taramayı yapamayacaksınız, saçınızın dibinden taramaya başlayın. Yavaşça yukarı doğru çıkarken tutam tutam içine girin. Direkt tarağı kökten uçlara kadar sertçe zorlamaktan daha iyidir. Eğer yukarı çıktıkça düğüm zorlaşıyorsa tekrar aşağıdan başlayıp atladığınız kısımları kontrol edin.

kırık uçlar

En Az Sıcaklık Derecesini Kullanın

Saç bakım aletlerinizde yazan dereceler çok önemli. Sıcaklığı arttırmak daha fazla zarar demek. İşe yaradığı sürece dereceyi en az miktarda tutmaya çalışın. Eğer olmayacaksa, yavaşça arttırıp sabırla hareket edin. Az dereceyle az saç tutamını ele alarak ilerleyin. Daha çok zaman alacaktır ancak kırıkları olduğunca engelleyecektir. Hele de bakım aletleri çok kullanıyorsanız bu yolla kesinlikle kırıksız olacaksınız.

Bakımlı Saçı Yakmayın

Yağ ve kremli saçlarla ısı iyi anlaşmaz. Saçınızı kremlediyseniz ya da hala bakımlı haldeyse düzleştirici ve maşa sadece uçları öldürmeye sebep olacaktır. Bu yüzden saçınızdan tüm bakım ürünlerinin durulanıp aktığına emin olmadan saçınıza şekil vermeye başlamayın.

kırık uçlar


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.