Saçınızı Evdeki Doğal Malzemelerle Nasıl Boyarsınız?


Boya

Saç boyalarıgüzelleşmek için kullanılan kimyasal ürünlerden birisidir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bu kimyasallar uzun süreli kullanımlarda saç ya da cilde zarar vermektedir. Saç boyalarının sebep olduğu zararlar konusunda bilinçlenen kişiler evde yapıp kullanabilecekleri bitkisel ve zararsız saç boyalarını tercih etmektedirler.

En çabuk zarar gören ve bakıma en çok ihtiyaç duyan parçamız olan saçlarımızın rengini değiştirmek için kullanılabilecek bitkisel karışımları şu şekilde sıralayabiliriz;     

Boya

Kızıl ve Kahve Tonları  

Kızıl, kestane ve kahve tonlarında saçlar için kına, adaçayı, su, karanfil ve siyah çay karışımı kullanılabilir. Bir avuç adaçayı ve bir avuç karanfil 500 ml su içerisinde 10 dakika orta ateşte kaynatılır. Çok koyu bir renk isteniyorsa bu karışıma bir yemek kaşığı siyah çay eklenir. Süzülerek alınan suya 250 gr yeşil kına eklenir ve homojen bir hal alana kadar karıştırılır. Karışım saç diplerinden saç uçlarına doğru sürülerek saç bonesi takılır. Ne kadar koyu olmasını istiyorsanız daha uzun süre beklemeniz gerekir ancak renk değişimi için en kısa 2 saat süreyle beklemelisiniz.

Boya

Sarı Saçlar

Sarı saçlar elde etmekiçin 500 ml su, bir avuç kurutulmuş papatya ve bir avuç sarı kantaron karışımı kullanılabilir. Tüm malzemeler kısık ateşte 40 dakika kaynatılır ve sonrasında bir gün boyunca bekletilir. Karışım süzülür ve elde edilen su bir sprey şişesine konularak saça uygulanır. Haftada bir ya da iki kere uygulanan bu karışım saça sıkıldıktan sonra 1 saat süre ile doğrudan güneş ışığı gören bir yerde beklemek gerekir. Bekleme sonrasında saçların durulanması gerekmektedir. Bu kür ile saçların rengi açılacak ve sarı renk elde edilecektir. 

Boya

Bitkisel Saç Boyasının Faydaları Nelerdir?

Bitkisel saç boyaları saçın yapısını değiştirmez ve zarar vermez. İçerisinde bulunan bitkiler saç köklerini ve deriyi besler. Dökülme, saç tellerinin kırılması gibi zararlar görülmez.

Bitkisel saç boyaları saça ve cilde zarar vermez ancak kimyasal saç boyaları gibi canlı renkler elde edilemez. Ancak boya çıkarken he yerden eşit şekilde çıkacağından sadece dip boyama gibi zahmetlerden kişiyi kurtarır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.