Pirinç Islattığınız Suyu Atmayın! Yüzünüzü Temizleyin!


pirinç suyu

Bir dahaki sefere pilav yaparken pirinci ıslattığınız suyu atmayın. Çünkü pirinç suyu cildinizi ve saçlarınızı şımartmanın en ucuz yollarından biri!

Pirinç suyu, saç ve cilt için harika vitaminler ve minerallerle dolu… Asya kültürlerindeki kadınlar yüzyıllardır güzellikleri için pirinç suyu kullanır. Geleneksel olarak, Çin, Japonya ve diğer güneydoğu Asya ülkelerindeki kadın pirinç çiftçileri, pirinç temizliği için kullanılan suda yıkanırdı.

Pirinç suyuyla ilgili en iyi şeylerden biri de muhtemelen yapacağınız en basit DIY “güzellik ürünü” olmasıdır. İhtiyacınız olan tek şey pirinç ve su! Hepsi bu kadar!

pirinç suyu GEREKLİ MALZEME

1/2 bardak pişmemiş pirinç (kahverengi, beyaz uzun taneli, beyaz kısa taneli, yasemin veya herhangi bir pirinç)
2 bardak su

NASIL YAPILIR?

pirinç suyu

Önce pirinci üzerindeki tozdan arındırmak için 1 bardak suyla durulayın!

Daha sonra bir kaba 1/2 fincan pişmemiş pirinç koyun ve üzerini su ile doldurun. Pirinci bu suyun içinde 15 ila 30 dakika bekletin. Ara ara karıştırın, hatta su bulanıklaşıncaya kadar hafifçe yoğurun. Bu, vitamin ve minerallerin suya karışmasına yardımcı olur. Saçlarınız ve cildiniz için daha besleyici bir pirinç suyu elde edersiniz.

Suyu temiz bir kaba süzün! Ta taaaa! Pirinç suyunuz hazır bile… Buzdolabındaki hava geçirmeyen bir kapta bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

NASIL KULLANILIR?

CİLDE FAYDALARI

Pirinç suyu, anti-enflamatuar özellikleri ile bilinen büyük bir antioksidan olan ferulik asit ve allantoin de dahil olmak üzere güzel bir cilt için gerekli olan vitaminler, mineraller ve amino asitleri içerir.

Yüz temizleyici

Yüzünüzü temizlemek için bir parça pamuğu pirinç suyuna batırın ve cildinizi masaj yaparak silin. Kurumaya bırakın. Düzenli kullanımda, cildinizin yumuşak, sıkı ve parlak olduğunu hissedeceksiniz. Cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak her gün kullanın.

pirinç suyuYüz toneri

Pirinç suyunu toner olarak da kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu ıslatın ve gözeneklerin görünümünü en aza indirmek ve cildi sıkılaştırmak için yüzünüzü temizlendikten sonra yüze uygulayın. Bu doğal cilt toneri kan akışını hızlandırır ve cildinizin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

Akne tedavisi

Pirinç suyu aknenin iyileşmesine de yardımcı olur ve bir sivilcelerden kaynaklı kızarıklığı giderir.

Egzamayı tedavi eder

Pirinç suyundaki nişasta bileşenleri, egzamaların cildinize etkisini azaltır. Temiz bir bezi suya batırın ve etkilenen bölgenin her tarafını silin. Bunu birkaç dakika sürdürmeye devam edin ve daha sonra kendi kendine kurumasına izin verin.

Tahriş olmuş cilt

Tahriş olmuş cildi doğal olarak yumuşatmak için döküntülere veya diğer deri iltihaplarına pirinç suyu uygulayın. Atopik dermatitli hastalar üzerinde yapılan dermatolojik bir çalışma günde iki kez pirinç suyu ile 15 dakikalık bir banyo yapmanın durumu önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor.

Güneş yanığı

Pirinç suyu aynı zamanda iltihapları ve yanmış cildi soğutmak için de kullanılır. Cildinizin hızlı iyileşmesine ve daha fazla hasarı önlemesine yardımcı olacaktır. Bu gibi durumlarda soğuk pirinç suyu tercih edilir.

SAÇA FAYDALARI

Pirinç suyu, esnekliği güçlendirmeye ve yüzey sürtünmesini azaltmaya yardımcı olan bir karbonhidrat olan inositol içerir.

Saç durulama

Pirinç su ile durulamak saçınıza parlaklık katar ve onu güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Ekstra besleme için, biberiye, lavanta veya sardunya gibi birkaç damla esansiyel yağ ekleyin. Şampuandan sonra saçınıza pirinç suyu dökün. Saç derisine ve saçınıza nazikçe masaj yapın ve saçınızı normal su ile iyice durulayın. Son durulama olarak haftada bir veya iki kez kullanın.

Saç kremi

Pirinç suyu saç kremi olarak da kullanılabilir. Bir kaç damla biberiye, lavanta veya sardunya esansiyel yağını pirinç suyuna ilave edin ve her yerinizde uygulayın. 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.