Sizin için hem güzel kokan hem de evdeki haşerelere son verecek bir mum tarifi hazırladık! Üstelik yapması çok kolay.

Uçucu yağlar böcek istilaları için uzun zamandır kullanılan bir çözümdür. Örneğin okaliptüs yağı keneler için, nane yağı karıncalar için ve paçuli yağı pire için kullanılır. Konu haşerelere ve daha spesifik olarak sineklere gelince Citronella yağı gerekiyor. Belki de en çok bilinen yağ ise, limon otundan çıkarılan sitronella yağıdır. Haşarelerin düşmanıdır.

Citronella yağı sivrisineklere karşı etkili doğal ve etkili esans yağıdır. Birçok sivrisinek kovucuda kullanılan bir bileşendir. Citronella mumlar yüzde 50’ye kadar ekstra koruma sağlayabilir. Ürün doğru formüle edildiğinde iki saat boyunca koruma ve rahatlık sağlar. 

haşereler için mum

MALZEMELER

  • Mum yapımı için satılan ağda (el sanatları dükkanlarında bulunabilir) ya da evinizde var olan bir mum
  • Citronella yağı (limon otu yağı)
  • Çeşitli kokulardaki uçucu yağlar
  • Fitiller
  • Isıya dayanıklı cam kavanoz (ya da yine ısıya dayanıklı çay tenekeleri) 

YAPILIŞI

  1. Orta sıcaklıkta kaynaması için ağdayı (ya da mumu) ocağa koyun. Pürüzsüz ve eşit bir şekilde erimesi için arada karıştırın.
  2. Mum ağdası erirken seçtiğiniz ısıya dayanıklı bir cam kavanozun içine fitilinizi yapıştırıcı kullanarak sabitleyin. Düşmemesi için fitilin ucunu bir kalemin etrafına sarın ve kalemi yatay bir şekilde kabın ağzında bırakın.
  3. Artık erimiş ve mum olmaya hazır ağdayı kabınıza dökün. Citronella yağınızdan 10 damla ekleyin ve kokusunu azaltmak isterseniz sevdiğiniz kokuya sahip bir uçucu yağ ekleyin.
  4. 2 saat boyunca sertleşmesi için bırakın. Yaktıktan sonra haşerelere son vereceksiniz.

haşereler için mum