Kabızlığa Evde Hazırlanabilecek Kolay Çözümler


kabızlık

Kabızlık kurtulması zor belaladan biridir. Halbuki kabızlık çözümleri burnunuzun dibinde, hemen mutfağınızda olabilir. Çabuk rahatlamaya ulaşmak için bu güvenilir doğal tedavilere bir göz atın. 

SUSAM TANELERİ

Uluslararası Uygulamalı Bilim ve Mühendislik Teknolojileri Araştırmaları Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, susam tohumları kabızlık için harika bir ilaç olarak kabul görüyor. Susam tohumlarının yağlı bileşimi bağırsakları nemlendirmeye çalışır, bu da kuru dışkı bir sorun olduğunda yardımcı olur ve kabızlık gidericidir.

Tohumları gevreklik için tahıllara veya salatalara ekleyin veya bir kahve değirmeni içinde ufalayın ve bir baharat gibi yiyeceklerin üzerine serpin. 

kabızlık

PEKMEZ

Yatmadan önce bir çorba kaşığı pekmezi yemek, kabızlığınızı sabaha kadar kolaylaşmış hale getirir.Pekmez üç kez kaynatılıp konsantre edilir, bu nedenle önemli vitamin ve minerallere sahiptir; Özellikle magnezyum, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

kabızlıkLİF

Lif, bir boru temizleyicisi gibi görev alır, bir nevi sindirim kanalınızdan yiyecek ve atık parçacıklarını ovup temizler ve suya daldırır. Dışkıya bol miktarda ekler,  kaslarına tutunacak bir şeyler verir, böylece yiyecekleri devamlı hareket ettirebilirler.

Düzenli kalınabilmesi için günde 20 ila 35 gram lif almayı hedefliyor. Özellikle lif içeriği yüksek olan yiyecekler arasında kepekli tahıllar, fasulye, mercimek, yulaf ezmesi, badem, arpa, birçok sebze ve taze ve kuru meyveler bulunur. Bütün bunlar, kabızlık için ev ilaçları olarak düşünülebilir.

Kabızlık yaşıyorsanız ve ilave lif alıyorsanız, dışkınızın yumuşak ve kolay geçmesini sağlamak için normalden daha fazla su içtiğinizden emin olun.

kabızlık

NANE veya ZENCEFİL ÇAYI

Nane ve zencefil, bir miktar sindirim problemini hafifletmek konusunda kendini kanıtlanmış ev ilaçlarıdır. Nane, sindirim sisteminin kaslarını gevşeten antispazmodik etkiye sahip mentol içerir. Zencefil, vücudun iç kısmının daha fazla ısı üretmesine neden olan ”ısı” bitkisidir; Bitkicler bunun halsiz sindirimi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. 

Ayrıca çayın sıcak su etkisi de vücutta sindirimi uyarır ve kabızlık gidermesini sağlar. Karahindiba çayı da yumuşak bir müshil ve detoksizatördür. 

kabızlık

LİMONLU SU

Limon suyundaki sitrik asit, sindirim sisteminize bir uyarıcı görevi görür ve vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kabızlığın rahatlamasını sağlar. Her sabah bir bardak suya taze limon suyunu sıkın veya çayın içine limon ekleyin; canlandırıcı tart suyunun yalnızca kabızlığınıza doğal bir çare olarak avantajları yoktur. Aynı zamanda her gün daha fazla su içmenize yardımcı olur ve uzun süre boyunca sindiriminizi dengede tutmaya yardım eder. 

kabızlıkPemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.