Turşu Suyu İçmenin Sağlığınıza Şaşırtıcı Faydaları


turşu

Arta kalan turşu suyunuzu döküyorsanız bu suyun sağlıklı faydalarından mahrum kalıyor olabilirsiniz. 

Turşu ve diğer fermente gıdalar, oldukça etkileyici sağlık faydalarına sahiptir. Ancak turşu ile biraz dikkatli olmalısınız: Yüksek tansiyonunuz varsa veya sodyuma duyarlıysanız, tuz tansiyon seviyenizi yükseltebilir. Turşu ve salamura tuzlu suyu iyiden fazla zarara sebep olabilecek sodyumla doludur. 

KAS KRAMPLARINI ÖNLER

Turşu suyunun yüksek sodyum içeriği (hem fermente edilmiş hem de sirke versiyonlarında) vücudun sıvıları tutmasına yardımcı olmak için yararlı olabilir. Bu, uzun süre egzersiz yaparken (bir saat veya daha uzun süre) ve çalışırken önemlidir, çünkü terleme yoluyla sıvı kaybetmek susuz kalmaya neden olabilir ve kaslarınızı kramp girmesine sebep olur.

turşu

KOLAY SİNDİRİM

Çözümleri zor olan ve herkesin başına gelen bağırsak sorunları sebebiyle fermente gıdalar (probiyotik potansiyelleri olduğu için) büyük ilgi görmüştür. Fermente turşular bulabilirseniz (raftaki sirke ile muamele edilmiş turşuların aksine buzdolabında kalırlar), suyunun içilmesi sindirim sorunlarını hafifletmek için yardımcı olabilir. Turşu suyundaki probiyotikler, Foods dergisindeki 2018 çalışmasına göre, bağırsaklarınızı sağlıklı tutan iyi bakteriye sahip ve vücudun sağlıklı dengeyi destekleyebilir. Bir not: Lahana turşusu ve kimçi gibi diğer fermente gıdalardan da aynı faydayı alabilirsiniz.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Turşu suyu, asetik asit olan sirke olan ana bileşeni sayesinde kilo verme hedeflerinize yardımcı olabilir. Araştırmacılar, asidin, vücudun nişastayı sindirme kabiliyetine müdahale ettiğini gösteriyor. Bu müdahale, daha az nişastanın kan dolaşımında kalorilere bölünmesine neden olur.

turşu

 

KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DÜZENLER

Yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmak, çeşitli kronik hastalıklarla birlikte tip 2 diyabete yol açabilir.

Sirkenin vücudun insüline tepkisini artırarak ve yemeklerden sonra kan şekeri seviyesini gözle görülür bir şekilde azaltarak kan şekeri seviyelerini dengelemede faydalı olduğu bulunmuştur. Yemekten önce küçük bir porsiyon sirke içmenin bir insanın kan şekeri seviyesini, tip 2 diyabetli insanlar için yedikten sonra, dengelemek için işe yaradığı araştırıldı.

REGL AĞRILARINI HAFİFLETİR

Turşu suyunun egzersiz sırasında kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabileceği gibi, bazı kadınlar da menstrüel kramplarda yardımcı olabileceği tahmin ediliyor. Teori mantıklı gelse de henüz üzerinde bir araştırma yapılmamıştır. Adet ağrısını hafifletebilme umuduyla alışılmadık numaralardan sadece bir tanesidir. Bir denemeye ne dersiniz?

Bazı kadınlar krampları hafifletmek için yarım bardak dereotlu turşu suyunu rutinleri haline getirmişlerdir. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.