Saçların Dökülmemesi İçin Bunu Asla Yemeyin!


Wi-Fi Yükseltici

Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Beslenmi biçiminiz, kullandığınız ilaçlar, stres, hastalıklar, mineral eksikliği, pislik ve hatta genetik… Bazı noktalara dikkat ederek saç dökülmesini durdurabililir, en azından aza indirebilirsin.

Peki saçınızın döküldüğünden ne zaman endişe etmelisiniz? İnsanlar günde 100 saç teli döker. Bu çok normaldir. Bu saçların çoğu da sen duş alırken dökülür. O yüzden küvette eline bir öbek saç gelir. Bundan fazla dökülme ise endişelenmeni gerektirir. O zaman hemen beslenme düzenini değiştirmeli, D, Omega 3, C ve B12 vitaminleri almaya başlayabilirsin.

Ayrıca dökülme ile birlikte derinde pullanma ve kaşıntı varsa, sakalında ve kaşında açıklık oluştuysa, kadınsan erkekler gibi kellik oluştuysa, soğuğa karşı intoleransın varsa doktora gitmeni öneririz.

Beslenme şekli saçın dökülüp dökülmeyeceğini en çok etkileyen şeylerdendir. Düşük kalorili diyetler saçı döker. O yüzden şok diyetlerden kaçınmak gerekir.

SAÇIN DÖKÜLMEMESİ İÇİN NELER YEMELİ?

  • Saçın dökülmemesi için demirden zengin gıdalar tüketmek gerekiyor. Yani balık, tavuk, kırmızı et ya da ıspanak, lahana, brokoli gibi yiyecekleri masandan eksik etme.
  • Yeterince protein aldığından emin ol. Yine balık, tavuk ve kırmızı et tüketmeye çalış. Aynı şekilde süt ve süt ürünleri de bol miktarda protein içerir. Onları da sofrana koyabilirsin. Eğer et yemiyorsan tofu, tam buğday ekmeği, mercimek, siyah pirinç, fıstık ezmesi, kinoa, sert kabuklu yemişler, brokoli ve fasülye gibi yiyecekleri bolca tüket.
  • C vitamini demirin iyi bir şekilde emilmesini sağlar. Dolayısıyla iyi düzeyde demir alabilmek için demir açısından zengin ürünleri, C vitamini açısından zengin ürünlerle birlikte tüketmeye çalış. C vitamini ayrıca kolajen üretimini de artırır. Bu da kıl gövdesini besleyen kılcal damarları güçlendirir. Yani bol bol brokoli, lahana, brüksel lahaası, turunçgiller, domates, yaban mersini, çilek ve böğürtlen tüket.
  • Saçların kuruması saçları döker ve kırılmasına neden olur. Bu nedenle Omega – 3 yönünden zengin beslenmeye çalış. Yani somon, ton balığı, uskumru gibi derin deniz balıklarını ye. Sert kabuklu yemişleri eksik etme. Keten tohumu, kabak çekirdeği tüket.
  • B vitamini saçlara iyi gelir. Özellikle biyotin, yani suda çözünebilen B vitamini kaynaklarını tüketmek gerekir. Onlar da soya unu, ceviz, maya, tam tahıllar, karaciğer yumurta beyazıdır

ütülemeden ütülü gibi

SAÇLARIN DÖKÜLMEMESİ İÇİN NE YEMEMEK GEREKİR: Yapay Tatlandırıcı ve Aspartam

Bu arada yediklerin kadar yemeyeceklerin de önemli. Yapay tatlandırıcılar ve aspartam saçın incelmesinin ve saç dökülmesinin bir sebebi olarak gösterilmektedir. Gıda katkı maddeleri de saç üzerinde olumsuz etki yapar.

4 Adımda Baklava Nasıl Kesilir?

ütülemeden ütülü gibi

 

İnsülin Direncine Karşı Bitkisel Çay

insülin direncine karşı

Hacamat Nedir? Yararları Nelerdir? Zararı Var mıdır?

ütülemeden ütülü gibi

 

Misel Su ile İkisi Bir Arada: Makyaj Temizleme + Nemlendirme

misel su

 

Her Gün 5 Saniye Bu Noktaya Basın! Mucizeyi Yaşayın!

akupunktur noktaları

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.