Uykusuzlukla Baş Etmek İçin Bunları Yiyin!


uykusuzlukla

İnsomnia ya da uyuyamama hastalığı, bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır. Yetersiz uyku kilo alımına ve hastalıklara sebebiyet vermeye başlayabilir. Araştırmalar gösteriyor ki yeteri kadar uyku alınmadığında vücut en kolay yaptığı fonksiyonları bile gerçekleştiremez oluyor. Kan basıncını dengeleyememek, yemeklerden aldığı enerjiyi depolayamamak ve hormonları üretememek gibi…

Malesef uykusuzluğunu bir anda geçirmemiz mümkün değil. Yine de zor ve geçmek bilmeyen uykusuz zamanlarınızı hafifletecek bir kaç öneride bulunabiliriz.

Triptofan Sahibi Besinler Tüketin

Triptofan vücudun uyku hormonları olan serotonin ve melotinin salgılanmasını sağlar. Bunlar da muz, süt, fındık ezmesi, tavuk ve tam tahıllılarda bulunur. Uykudan 2-3 saat önce normal miktarlarda bu besinlerden birini yemeniz yardımcı olacaktır.

 

Işıkları Kıs ve Perdeleri Kapat

Uyumadan önce ve uyuma pozisyonuna geçildiğinde ışığa maruz kalmak vücudun saatini karıştırmasına sebep olur. Saati daha erken sanan vücudun uykuya dalması engellenir.

uykusuzlukla

Uyku Öncesi Hazırlık

Nedensellik sahibi varlıklar olarak rutinimizi sever ve belli şeylere alışmayı kendimize görev belleriz. Vücudunuzda diş fırçalamak ve yüz yıkamak gibi şeyleri uykuya hazırlık olarak algılamaya başlayabilir. Bu yüzden yatak öncesi faaliyetlerinizi rutin haline getirirseniz vücut da uyku vaktinin yakın olduğunu kendine öğretmeye başlar. Yavaşlamaya, sakinleşmeye ve hatta uykulu hale gelmeye bile başlar.

uykusuzlukla

Düzenli Saatler ve Doğru Egzersiz

Vücudumuzun en iyi çalıştığı zaman bir programa göre çalıştığı zamandır. Kendinize sağlıklı saat dilimleri belirleyip onlara uygun yaşarsanız vücudunuz rahatlar. Örneğin sabahları aynı saatte kendinizi yataktan çıkarmaya ve belli bir egzersizi veya aktiviteyi yapmaya itin. Size uygun egzersiz tipini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Uyumadan Önce Ağır Yemek Yemeyin

Fazla ve ağır bir yemekten sonra ilk içgüdümüz yatmak olsa da o uyku verimli olmaz. Yemekten sonra metobolizmamız biz uykuya dalmak üzere olsak bile hızlı bir şekilde çalışır. Nefes alış verişimiz ve kalp ritmimizi bile etkiler.

Kafeini Azaltın

Kafeinli ve fazla şekerli içecekler (kola,kahve,gazozlar) uyarıcı etkilere sahiptir. Uykuyu açmak ve vücudumuzun farkındalığını arttırmak gibi. Bu yüzden özellikle öğlen 3 ve 4ten sonra içmemeye çalışın.

uykusuzlukla

Şifalı Bitkiler

Kedi otu, kava, çarkıfelek, papatya, kedi nanesi, yer minesi ve kaside bitkileri gerginlik azaltan ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Bunları kullanarak demleme çay da hazırlayabilirsiniz. Tüketimi pratik ve kolay olur.

 

uykusuzlukla

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.