Hayvan Sahibi Olmak Ömrü Uzatıyor


hayvan sahibi olmak ömrü uzatıyor

Evcil hayvan sahibi oldunuz mu sizi sürekli mutlu ettikleri bariz bir gerçek. Kötü bir günden sonra sizi dinlemek için hep oradalar, seni yargılamıyorlar ve bazen sizinle beraber dondurma yiyorlar. Ancak hayvanınıza duyduğunuz sevgi sadece onu gördüğünüzde hissettiklerinizden çok daha derine gidiyor. Bir hayvan sahibi olmanın nasıl sağlıklı ve uzun yaşama ittiğini görünce şaşıracaksınız! Hayvan sahibi olmak ömrü uzatıyor ve işte sebeplerinden bazıları ;

hayvan sahibi olmak ömrü uzatıyor

1-Direkt moral yükseltir

Araştırmalar gösteriyor ki bir hayvanla az bir süre geçirseniz bile stresiniz azalıyor. Kortizol (strese dayanan bir hormon) miktarı azalmaya başlıyor ve serotonin (mutluluk hormonu) artıyor. Örneğin köpeğinizle oynadığınız bir oyun veya onunla geçirdiğiniz bir akşam üstü sadece onu sevindirmiyor, sizi de mutlu ediyor.

2-Kan basıncınızı kontrol altında tutuyorlar

240 evli çiftin içinde bulunduğu bir araştırmada, evcil hayvanı olanların olmayanlara göre daha düşük kan basıncı ve kalp atışı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yüksek tansiyonla mücadele eden bir çocuk köpeği sevdiğin an bile kan basınçları biraz düşmüştür.

3-Depresyona karşı sizi güçlendiriyor

Bir çok terapist hastalarına hayvan sahibi olmayı önerir. Çünkü evcil hayvanınız size karşılıksız sevgi verip sakinleştirici etkilere sahiptir. Ayrıca depresyonda bir insanın zamanın belli bir bölümünü o canlıya ayırması (yürütmek, sevmek, temizlemek) kafalarını dağıtmak için sağlıklı bir yoldur. Sizi koşulsuz seven bir evcil hayvanı beslemenin hissettirecekleri depresyonla bile mücadele edebiliyor!

hayvan sahibi olmak ömrü uzatıyor

4-Bağışıklığınızı geliştiriyorlar

Evcil hayvanların olduğu bir evde büyümüş çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde alerjilere sahip  olmaları çok daha düşük bir ihtimaldir.

5-Spora teşvik

Eğer bir köpeğiniz varsa olmayan birine kıyasla fiziksel aktivitenizin daha yüksek olduğu kesin. Doktorlar sağlıklı bir hayat için günde en az 30 dakikalık yürüyüşü tavsiye ederler. Köpeğiniz olunca bu 30 dakika zaten kesin gerçekleşecek. Üstüne üstlük arkadaşınızla eğleniyor olacaksınız.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.