Evinizde İstediğiniz Kokuda ve Stilde Mum Yapabilirsiniz


mum

Eğer ev tasarımı ve ”kendin yap” projelerine ilginiz varsa evde mum yapımı tam sizlik! Ev dekorasyonu için kendi elinizle yapabildiğiniz ürünler her zaman büyük ilgi toplar ve güzel durur. Ancak hem eğlenceli hem de yeterince basit olan bir proje bulmak zor olabilir. Mum yapımı tam bu tarife uyuyor!

Mumlarla yaratabileceğiniz stillerin sonu yoktur ve hiç eskimeyen bir güzellikleri vardır. İsteğinize bağlı kokuya ve stile sahip mumu nasıl yapmanız gerektiğini size adım adım anlatacağız.

MALZEMELER:

  • Bir paket bal mumu
  • Bir paket büyük mum fitili
  • Bir şişe parfüm ya da bitki yağı
  • Bir spatula
  • Bir ısı yalıtımlı cam kavanozlar 
  • İkili tencere
  • Bir termometre
  • Bir çift çubuk veya kalem

1.ADIM

Mum yapma sürecine başlamadan önce kendinize temiz ve düz bir yüzey belirleyin. Dilerseniz yüzeyi havlu kağıt ya da gazete sererek de koruyabilirsiniz. Ayrıca etraftaki tüm eşyaları, bal mumu kalıntısıyla lekelenmemesi için, kaldırın.

Isı yalıtımlı kabınıza ne kadar mum doldurmanız gerektiğini ölçün ve kaynatacağınız balmumu miktarını ikiye katlayın. Çünkü kaynayıp erimesi için iki katına ihtiyacınız olacak.

2.ADIM

Balmumunu ikili tencereye, aşağıdaki fotoğrafta olanlar gibi, dökün ve 10-15 dakika boyunca kaynarken sık sık karıştırın.

mum

3.ADIM

Balmumu eridiğinde kokulu yağları ekleme zamanı geldi demektir. Kokunun kendini belli edebilmesi için 4-5 damla yeterli olacaktır.

4.ADIM

Balmumunu kavanoza dökmeden önce fitilin içine yerleşmiş olması gerekiyor.

Fitilin ucunu eriyen balmumuna batırarak ve camın dibine hızlıca yapıştırarak sağlam bir şekilde yerleşirebilirsiniz. Sertleşmesi için beş dakika bekleyip diğer adıma geçebilirsiniz. Alternatif olarak, güçlü bir yapıştırıcı da kullanabilirsiniz.

5.ADIM

Kavanoza balmunu dökmeden önce bir kaç dakika soğumaya bırakın. Termometre ile ölçeceğiniz sıcaklık 60 derece gösteriyorsa dökebilirsiniz demektir.

Dökerken yavaş ve hassas hareket etmeye dikkat edin. Fitilin hareket etmediğinden emin olun ancak çekiştirmeyin de. Kaynatıcı tencerenizde az bir miktar balmumu bırakın çünkü ileriki adımlarda ihtiyacınız olacak.

mum

6.ADIM

Fitilinizin eriyen balmumunda sallanıp yer değiştirmesini önlemek için, yerine sabitlemeniz gerekir. Çünkü yapışkan ya da fitilin ucundaki sertleşmiş balmumu, yerinde tutmak için yeterli olmayacaktır. Kavanozun üst kısmına iki çubuk ya da kalem yerleştirin. Balmumu sertleşirken fitili ortada kalabilmesi için iki çubuğun arasına sıkıştırın.

Balmumunun hazır olması için dört saat oda sıcaklığında bekletin.

mum

7.ADIM

Eğer mum çatlak veya deliklerle kuruduysa, tencerde bıraktığınız balmumunu kaynatıp mumunuza ekleyin. Tekrar sertleşmesini bekleyin.

Mum fitiliniz 2 cm’den uzun olmamalıdır. Aksi takdirde yaktığınızda alev çok uzun çıkacaktır. Bu yüzden ucundan makasla kesip kısaltın.

mum


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.