Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır? Mumun Çabuk Bitmemesi İçin Püf Noktaları


Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır

Mum alıp yakmaya kıyamayanlardan mısınız? Çabuk bitiyor diye üzülüyor musunuz? Üzülmeyin “Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır?” diye araştırdık. Birkaç kolay yöntemle mumunuzu en az 2 kat daha fazla yakabileceksiniz.

Mumlar eve hoş bir ambiyans katar.  Özellikle kokulu mumların eve verdiği enerji insana keyif verir. Sizin için mumun çabuk bitmesini önleyecek tüyoları öğrendik:

1. İlk kullanımda iki saat süreyle yakın

Mumun çabuk bitmemesi için ilk kullandığınızda en az 2 saat süreyle mumunuzu söndürmeyin. Bu mumun doğru bir şekilde erimesini sağlar. Bu sayade sonraki yakmalarınızda da mum düzgün şekilde eriyerek ömrü uzar.

mum nasıl uzun süre dayanır

2. Rüzgardan uzak tutun

Rüzgar mumun düşmanıdır. Çabuk bitmemesi için yanan mumu rüzgardan, cereyandan uzak tutmanız gerekiyor.

3. Fitili kısaltın

Mumun fitili ne kadar kısa olursa mum o kadar az yanar. O yüzden yakmadan önce her seferinde fitili kısaltın. Ayrıca fitili kısaltmak mumun is yapmasını ve mumluğun aşırı ısınmasını da engeller.

4. Fitili düzeltin

Fitilin düzgün durması da mumun yanması açısından çok önemli bir detaydır. Fitil kayabilir, mumun içine yapışabilir. O yüzden mumu söndürdükten sonra düzgün donması için fitili ortalayın.

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır

5. Mumluğunuzun tozdan koruyun

Mumun üzerine yerleşen tozlar mumun düzgün yanmasını önler. O yüzden mumluğu tozdan korumaya özen gösterin. Gerekirse kapaklı mumluk kullanın. Buna rağmen mumunuz tozlanmışsa, üzerindeki tozları da nemli bir pamukla silebilirsiniz.

6. Mumu buzdolabına koyun

Mumunuzu, çabuk bitmemesi için kullanmadan iki saat önce buzdolabına koyun. Böylece mum daha az eriyecek ve ömrü uzayacaktır. Ayrıca bu yöntemle bazı mumların damlaması da azalıyor. Ancak bu yöntemle mumun kokusunun azaldığını söyleyenler de var. Deneyip görün!

#mum #faydalıbilgiler #candle #püfnoktası #pemmbepüfnoktası #tipsandtricks


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe