Geçen Seneden Kalan Güneş Kremi Kullanılır mı?


Geçen Seneden Kalan Güneş Kremi

Havalar serin gitse de yaz gelmek üzere… Tatiller yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Peki geçen seneden kalan güneş kremi kullanılır mı?

Batıda henüz güneş yüzünü göstermese de Türkiye’nin doğusu ve güneyi yaza girdi bile… Ramazan bayramının 9 gün tatil olmasıyla bu sene deniz sezonu erken başlayacak. Yani tatil hazırlıkları başladı. “Geçen yazdan güneş kremimiz var. Almaya gerek yok” diyenler için birkaç uyarımız olacak.

Mum Nasıl Daha Uzun DayanırGEÇEN SENEDEN KALAN GÜNEŞ KREMİ KULLANILIR MI?

Güneş kremleri de dahil olmak üzere birçok kozmetik ürünün raf ömrü 2 yıldır. Bu yüzden güneş kremini çantaya atmadan önce son kullanma tarihine kesinlikle bakın. Eğer son kullanma tarihini geçtiyse kullanmayın. Ancak kozmetik ürünlerde son kullanma tarihi yerine bazı işaretler de olabilir.

Ürünün üzerinde ağzı açılmış bir kavanoz işareti varsa ve içinde 6M, 12M, 24M gibi kısaltmalar yazıyorsa bu demek oluyor ki kremin ağzı açıldıktan sonra 6, 12 ya da 24 ay içinde tüketilmesi gerekiyor. O yüzden kremin üzerine CD kalemiyle kullanmaya başladığınız tarihi yazın.

VAL ya da EXP sözcükleri son kullanma tarihinin kısaltılmışıdır.

Eğer tüplü bir ürün aldıysanız, bu ürünlerin dibindeki çizgiye, ürün preslenip kapatılırken üretildiği tarih damgalanır. Bu son kullanma tarihi değildir, üretildiği tarihtir.

Kremin üzerinde son kullanma tarihi yoksa ya da silinmişse kremin kıvamına bakın. Kremin kıvamında ayrışma varsa, sadece yağı akıyorsa bu güneş kremlerini kullanmayın.

Kremin içinde öbekler varsa o kremi de kullanmayın!

Yaz sonunda arabanızın bagajında unuttuğunuz ve yeni bulduğunuz kremi kullanmayın. Güneşe maruz kalan krem bozulmuştur.

Kremi vücudunuza sürdüğünüzde kızarıklık yapıyorsa o kremi atın.

Güneş Gözlüğü Seçerken Aman Bunlara Dikkat

BOZULMUŞ GÜNEŞ KREMİ KULLANILIRSA NE OLUR?

Tarihi geçmiş yada uygun koşullarda saklanmayan ürünleri kullanan kişilerin ciltleri enfeksiyon kapabilir, kızarıklıklar ya da diğer cilt bağlantılı rahatsızlıklar görülebilir. Bu ürünlerin kullanımı ayrıca rahatsızlık verici kırmızı lekelere de neden olabilir.

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.