Güneş Gözlüğü Seçerken Aman Bunlara Dikkat


güneş gözlüğü seçerken

Güneş gözlüğü seçerken aman bunlara dikkat… Sahtesi çıktı gözler bozuldu! Sokakta, pazarda, küçük dükkanlarda satılan güneş gözlükleri için en güzel tanım bu. Artık hepimizin çantası rengarenk güneş gözlükleri dolu. Ama ucuz gözlüklerinin gözümüze verdiği zarar geri dönülmez boyutlara ulaşabiliyor.

Gerçek güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarını önlerken, sahte gözlükler sahte bir karanlığa neden oluyor. Böylece göz bebeği büyüyor ve zararlı ışınları daha çok içine çekiyor. Uzun süre bu gözlükleri kullanırsak da alerjik göz hastalıklarından katarakta, sarı nokta hastalığından retina yanıklarına kadar birçok hastalığa ve zarara yol açıyor.

Piyasada bu kadar sahte gözlük varken, gerçeğini nasıl ayırdedeceğiz. İşte size güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken kurallar:

GÖZLÜK SEÇERKEN BU 6 KURALA DİKKAT

1. UV-A ve UV-B süzme oranı  % 95’ten fazla olmalı .
2. Üzerinde yazanlara inanmayın, kalite belgesini, ultraviyole ya da mor ötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikasını kontrol edin
3. Gözlük seçerken yüzü saran gözlükler tercih edilmeli, yanlardan ışık alıp almadığı kontrol edilmeli. Yanlardan ışık alıyorsa, o gözlükten vazgeçmeli.
4. Polarize camlı güneş gözlükleri, ultraviyole ışınları süzer ve düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını engelleyerek daha kaliteli bir görüş sağlar. Ama bu camlarla LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında, ekran görüntüsü kaybolur. O yüzden araçlarda bu tür göstergeler olan sürücüler daha dikkatli olmalı.
5. Kontakt lensleriniz varsa da güneş gözlüğü takmanızı öneririz.
6. Numaralı gözlük kullanıyorsanız,  güneş gözlükleriniz de numaralı olmalı.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe