Makyaj Yaparken Hangi Sırayı İzlemeliyim?


Makyaj Yaparken Hangi Sırayı İzlemeliyim?

Makyaj yaparken hangi sırayı izlemeliyim? Bu soru makyaj yapanların sorduğu soruların başında gelir. İşte cevabı

Doğru sıralamada makyaj yapmak çok önemlidir. Çünkü makyajınızın kalıcılığı, kalitesi, cildinizin zarar görmemesi için makyaj malzemelerinin hangi sıralamayla kullanılacağına bağlıdır.

MAKYAJ HANGİ SIRAYLA YAPILMALI?

Özetle makyaj yapmaya başlamadan önce ilk önce cilt temizlenmeli ve ardından nemlendirici sürülmelidir. Cilt bu şekilde hazırlandıktan sonra sırasıyla güneş koruyucu, makyaj bazı, BB krem (veya fondöten) kapatıcı, pudra, aydınlatıcı, kaş kalemi, göz makyaj bazı, göz makyajı, maskara ve son olarak ruj uygulanarak makyaj bitirilmelidir. Saydığımız tüm malzemeyi siz uygulamak zorunda değilsiniz. Ancak uygulayacağınız makyaj ürünlerini bu sırayı takip ederek kullanmanız gerekir.

Makyaj Yaparken Hangi Sırayı İzlemeliyim

ÖNCE NEMLENDİR

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildinizi nemlendirmeniz hatta cilt bakım ürünlerinizi (güneş koruyucu, serum vs.) kullanamız cildinizin makyajdan zarar görmesini engeller. En ideali cilt bakım ürünlerini sürdükten sonra 30 dakika bekleyip makyaja başlamanızdır.

SIVI FONDÖTEN YA DA BB KREM

Yüzünüzün ihtiyacına uygun olarak bir sıvı fondöten ya da BB krem kullanın. Birçok fondotön ve BB krem artık nemlendirici de içerdiği için öncesinde bir nemlendirici sürmenize gerek yok. (Pudra bazlı bir fondöten tercih ediyorsanız prensip olarak önce sıvıları sonra toz bazlı ürünleri kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.)

KAPATICI

Cildinizde sorun varsa ya da renk tonunu eşitlemek istiyorsanız bir kapatıcıyla makyajınıza devam edin. 3. Allık, vurgulayıcı veya bronzlaştırıcı
Kusursuz tenli olan  IMO, her zaman kız aksesuarı. Ve teninize son bir dokunuş vermek, bir allık, vurgulayıcı veya bronzlaştırıcıyı taramak için. Her ikisini de kullanmayı tercih ediyorsanız, kremlerin altına toz uygulayın.

PUDRA

Pudra kullanacaksanız kapatıcıdan sonra kullanabilirsiniz. Eğer pudra bazlı bir fondöten kullanıyorsanız az önce söylediğimiz gibi onun kullanmanın zamanı da tam şimdi.

Makyaj Yaparken Hangi Sırayı İzlemeliyim AYDINLATICI / KONTÜR

Bu adımda cildinizden 1 – 2 ton kontür ürünü ve gözaltı aydınlatıcısını yüzünüze uygulayın.

ALLIK

Makyajınıza uygun allığı elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayın.

GÖZ MAKYAJI

Önce kaşlarınıza tarayarak ya  da kaş kalemiyle şekil verin. Göz makyaj bazı uygulayın ve göz farına geçin. Gözünüzün üzerine önce nötr bir ton kullanın. Ardından favori farınızı uygulayın. Gözlerinizin daha parlak ve büyük görünmesini sağlamak için gözün üzerindeki kıvrımda daha koyu bir renk tonu kullanın.

EYELİNER

Sıra geldi göz kalemi ya da eyeliner uygulamasına… Hangisini daha çok seviyor ve kolay kullanıyorsanız ikisininde birini tercih edebilirsiniz.

Makyaj Yaparken Hangi Sırayı İzlemeliyim

MASKARA

Makyajınızın en önemli detayında sıra… Göz makyajınızı hatta tüm makyajınızı öne çıkaracak rimelinizi sürün.

RUJ

Makyajınızın tarzına göre doğal ya da gösterişli bir ruj seçin ve önce dudak kalemiyle çerçeveyi belirleyin ve rujunuzu sürün.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe