Bebeğinize Banyo Yaptırırken Bu Detaya Dikkat!


bebek banyosu

Yeni anne babaysanız her şeyi yeniden öğrenirsiniz. Bebek bakımıyla ilgili her şeyi merak edersiniz. Peki bebek banyosu nasıl yaptırılır? Bebeğe banyo yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için ona doğru şekilde banyo yaptırmak çok önemli… Ancak hemen gözünüz korkmasın, zor değil. Sadece birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli.

YENİDOĞAN BEBEK BANYOSU NASIL YAPTIRILIR?

bebek banyosuÖzellikle bebeğin ilk banyosu çok heyecan vericidir. Ancak birkaç gün içinde banyo yaptırmaya alışacaksınız, işler daha kolaylaşacak. Bu yüzden endişe etmeyin. Gelelim detaylara: Bebek banyosu için önerilen su sıcaklığı 36 derecedir. Bunun için bir derece edinebileceğiniz gibi büyüklerimizin yaptığı şekilde yani dirseğinizle de suyun sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Dirseğinizi suya soktuğunuzda yanmaması ve çok soğuk olmaması yeterli…

İkinci olarak bebeği suya sokmadan önce ihtiyacınız olan her şeyi küvetin yanına, elinizin altına koymalısınız ki özellikle tek başına banyo yaptırıyorsanız, bebeği bırakıp alamayacağınız için daha sonra bir sıkıntı yaşamayın!… Şampuan, havlu, bebek bezi ve giysiler kesinlikle yanınızda bulunmalı.

Gelelim bebeği küvete ya da banyo yaptıracağınız yere nasıl konumlandıracığınıza!.. Bebek yatay pozisyonda olmalı ama kafası dik durmalı. Elinizle bebeğin ensesini destekleyip kafasının suya girmesini engellemelisiniz. Bebeğin kaymasını engellemek için küvetin içine kaymasını engelleyecek kaydırmaz ya da bir havlu koyup önce önünü sonra sırtını çevirerek arkasını yıkamalısınız. Bebek banyosu için hazırlanmış plastik küvetler ve fileler işinizi kolaylaştırabilir.

BAŞ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Bebeğinizin başını her seferinde şampuanlamak zorunda değilsiniz. Haftada bir-iki kez bebek şampuanıyla bebeğinizin başını yıkayabilirsiniz. Şebeke suyu temizse, bebeğinizin başını kavrayarak temiz bir tas veya maşrapa yardımıyla yıkayın. Su temiz değilse ya da temizliğine güvenilmiyorsa içme suyuyla da bebeğin başı yıkanabilir. Ardından sıcak suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle bebeğinizin gözlerini ve kulakların dış tarafları silin, ardından yüzünü kurulayın.

bebek banyosuBEBEK ŞAMPUANI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bebek şampuanı seçerken şampuanın cildin PH değerine uyumlu olması, göz yakmaması, alkol, paraben, SLS ve sabun içermemesine özen gösterin. Eğer bebeğinizin alerjik bir cildi varsa doktorunuzun önerdiği bir şampuanı kullanmaya devam edin.

BEBEĞİN TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Bebeğin banyosu bittikten sonra onu yumuşak şekilde havlunun üzerine yatırıp yine yumuşak hareketlerle kurulamaya devam edin. Başını, vücudunu, boğum aralarını, parmak aralarını, kasıklarını kurulamayı unutmayın. Bebek losyonu veya yağıyla cildini nemlendirin. Eğer tırnaklarını kesmeniz gerekiyorsa, bebekler için üretilen tırnak makasları ile bebeğinizin tırnaklarının kavisine uygun bir şekilde dikkatli bir şekilde kesebilirsiniz. Tırnak kesimi için banyo sonrası ve uyku saatleri en uygun zamandır!


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.