Göz Çevresindeki Şişkinlikten Nasıl Kurtulabilirsin?


göz çevresindeki şişkinlikten nasıl kurtulabilirsin

Göz çevresindeki şişkinlikten nasıl kurtulabilirsin? Çözmeye geldik! Uyandığınızda gördüğünüz şişkinlikler ve kızarıklıklar daha fazla moralinizi bozmasın.

Sabah uyanır uyanmaz aynadaki yansımada gördüğümüz şişlikler güne güzel bir başlangıç değil. Halbuki göz ve çevresindeki şişkinlikler çok normal ve bir çok farklı sebepten dolayı hepimizin başına geliyor. Gözler ve etrafındaki cilt oldukça hassas. Sebebini belirledikten sonra hızlıca çözüme ulaşabilirsiniz.

Sebepler oldukça çeşitli. Stresli bir hafta geçirmiş ve uykunuzu yeterince almamış olabilirsiniz. Sağlıksız bir rutinle uykusuzluğa alıştığınız takdirde göz şişkinliğine de alışmanız gerekecek. Kızarıklarla da karşılaşıyorsanız, vücudunuz biri şeye alerji tepkisi veriyor olabilir. Yeni bir diyete başladıysanız ve fazlasıyla tuz tüketiyorsanız, sodyum buna sebep olabilir. Çevresel etkiler bir yana sağlık sorunlarıyla da alakalı olabilir ve tiroid kontrolü için bir doktora başvurmak isteyebilirsiniz.

Şimdi çözümlere gelelim!

Beauty portrait of a woman laughing

Daha Çok Su İç

Vücudunuz susuz kaldığınızda sahip olduğu sıvıyı elinde tutmaya çalışır, bu da gözaltı şişkinliğine sebep olur. Günde 8-10 bardak su ideal bir sayıdır ve vücudunuzdan toksinlerin çıkmasına yardımcı olur. Bu da şişkinliği hafifletir.

göz çevresindeki şişkinlikten nasıl kurtulabilirsin

Dondurulmuş Salatalık ve Patates

Salatalıkta bulunan enzimler iltihaplanmayı azaltır ve göz çevresindeki cildi sıkılaştırır, sadece dilimler halinde kesin ve 15 dakika boyunca uygulayın. Aynı şekilde, patateslerde bulunan nişasta, antienflamatuar (iltihaplarla savaşan ilaçlarda bulunur) özelliklere sahiptir, bir beze koyun, daha sonra bezi birkaç dakikalığına gözünüzün üzerine yerleştirin.

göz çevresindeki şişkinlikten nasıl kurtulabilirsin

Çay Poşeti

Çay poşetleri, kızarıklığı ve tahrişi hafifletir. İki adet çay poşetini buzdolabına yarım saatliğine koyup soğumasını bekleyin. 15 dakika sonra göz kapaklarınıza koyun ve uzanın. Kabarıklığın inip, tahrişin düzelmesi beklenir.

Soğuk Kaşık

Ev ilaçlarının belki de en meşhuru olan soğuk kaşık, cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve yorgun gözüken kabarık gözleri rahatlatır. Kan damarlarını gevşetir. 6 veya 7 tane kaşığı buzdolabınızda 15 dakikalık bir süre için bekletin. Çıkardıktan sonra kaşık ısınana kadar yuvarlak tarafını gözünüzün üstünde tutun. Sabah rutininizin bir parçası olarak hep birkaç kaşığı dolapta tutabilirsiniz!

Gözaltı kırışıklıkları için kaşık yöntemi

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.