Evinizi dağınık gösteren eşyalardan kurtulmanın zamanı geldi. Belki fark etmiyoruz bile ama evde sakladığımız eşyalar ve dekore etme stilimiz bizi dağınık gösterebilir ve can sıkıcı bir ruh haline sokabilir.

Zamanımızın çoğunu geçirip, işten veya okuldan  gelip dinlendiğimiz evimizi toplu görmek isteriz. Rahatça ayaklarımızı uzatıp keyif alabileceğimiz alanımız. Ancak hepimiz belli başlı hatalara düşüp evimize nasıl bakacağımızı bilemiyoruz. Göz önünde kalan ve kirlilik olarak görmediğimiz bir çok eşya veya düzen evi dağınık gösteriyor. Şimdi öğrenip düzeltme zamanı!

Çekyat

Çekyat tabi ki oldukça kullanışlı bir mobilya. Özellikle misafirleriniz kalmaya geliyorsa. Oysa ki hem çekyatı açıp öyle bırakmaya alışabilirsiniz hem de kendiniz de kullanmaya başlayabilirsiniz. Salonun ortasında hep açık bir yatak olması ideal değil. Yer kaplayacak ve oturma alanını işgal edecek bu yatak aynı zamanda kalitesiz uyku demek.

Plastik Torbalar

Bir gün kullanabiliriz veya çöp torbası yapabiliriz düşüncesiyle plastik torbalarımızı biriktiririz. Buradaki hata şudur ki her yerde önümüze çıkmaya başlarlar. Mutfak raflarından taşarlar ve her yerde bulmaya başlarız. Bunun için ya büyük boy alışveriş torbaları alarak sayıyı azaltın ya da aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi torba saklayıcı kutular yerleştirin.

Fazla Saklama Kutusu

Eşyaları kutulara ayırmak pratik bir çözüm. Maalesef çok kutu seçip, her şeyi kutulara tıkıp neyin hangi kutuda olduğunu unutabiliyoruz. Üstelik her yeri kaplamış oluyorlar. Düzensiz yerleştirmeden dolayı eşyaları ararken kapakları açık kalmış, içindekiler dağılmış bir biçimde kalıyorlar.

Birkaç büyük kutu sıklıkla ihtiyaç duymadığınız şeyleri saklamak için mükemmeldir. Kutularda ne sakladığınızı da yazın.

Taşan Askılık

Salonda bulunan portmantolar her mevsim dolar. Kapıdan adım attığınızda göreceğiniz ilk yer burası olduğu için dağınık bir ön izlenim oluşacaktır. Ne de olsa kimsenin bir şapka ve bir montu yok. Kaçınılmaz bir durum. Üstelik bulmak istediğiniz paltoyu bulmanız uzar, zemine düşer ve dağınık görünür. Bir elbise askısına çok fazla şey sığdırmakla uğraşmamak için daha minimal bir raf alın ve çanta, şapka gibi aksesuarlar için farklı bir askılık bulunsun. 

Fazla Büyük Aynalar

Yatak odalarımıza koyduğumuz aynalar çoğunlukla büyüktür çünkü dolapların üzerinde bulunurlar. Küçük bir odayı büyük gösterebilirler. Tabi ki sıklıkla temizlemeniz gerekir. Hele de güneş ışığı alan bir odaysa üstündeki tozlar rahatlıkla gözükecektir. Bütün bir aynanın sorumluluğu yerine, bir kaç küçük aynalı dolap sipariş edip, rengini de duvarların rengine uydurabilirsiniz. Böylece uyum ve temizlik sağlanmış olur!

Açık Raflar

Mutfakların en popüler dekorasyon stillerinden biri açık raflardır. Ne yazık ki mutfakta toz çok birikir. Sıklıkla bu tozlar yağ ile de karışır ve temizlenmesi zor hale gelir. Raflar ve üzerindeki açıkta kalan eşyaların düzenli olarak sıkı bir temizliğe ihtiyacı olur. Aksi takdirde toz ve kir görünür hale gelir. Bir başka olumsuz yön, rafa pratik olmak için istediğiniz bir şeyi koyamazsınız. Dışarıdan görünüşüne dikkat etmeniz gerekir. Bütün bu kurallara da uymayınca, dağınıklık ve kir göz önünde oluşmaya başlar.