Taze Balık Nasıl Anlaşılır? Balığın Ağzı Açıksa Alınmalı mı?


taze balık nasıl anlaşılır

Balık sezonu açıldı. Peki balık seçmeyi biliyor musunuz? Taze balık nasıl anlaşılır? Balığın ağzı açıksa ne yapmalı? Sizler için araştırdık.

1 Eylül itibariyle yasak bitti, balık sezonu açıldı. Balıklar tezgahlardaki yerini almaya başladı. Balık satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için araştırdık. İşte taze balığı anlamanın 5 püf noktası:

Balık Çorbası Tarifi

ETİ SERT OLMALI

İlk olarak taze balık parçalanır mı? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hayır taze balığın eti sert olmalı. Balık bayatladıkça eti yumuşar. O yüzden elinizle balığa dokunun. Dokunduğunuz kısım içe çöktükten sonra tekrar yerine geliyorsa o balık taze, elinizle dokunduğunuz yer çukur olarak kalıyorsa o balık bayattır.

Taze balık nasıl anlaşılır

AĞIZ KISMI KAPALI OLMALI

Taze balığın ağız kısmı kapalı olmalıdır ve kokusu rahatsız edici değil, deniz kokmalıdır. Balığı koklayın. Bayat balık asitli ve ekşi ekşi kokar.

Taze balık nasıl anlaşılır

PULLARI KOLAYCA KOPMAMALI

Taze balığın pulları kolayca kopmaz. Derisi ve pulları parlaktır. Yüzgeçleri kırmızıdır.

Taze balık nasıl anlaşılır

KARNI ŞİŞ OLMAMALI

Taze balığın karın kısmında fazla bir şişlik olmamalıdır.

SU TESTİ: SUDA DİBE ÇÖKMEMELİ

Balığı suya koyarak da test edebilirsiniz. Taze balık suya konduğunda dibe çöker. Bayat balık ise suyun yüzeyine doğru çıkar.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.