Perde Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta


perde alırken bu noktalara dikkat etmeniz

Dekoratörlere hangi aksesuarın bir odayı tamamlayabileceğini sorarsanız hepsi ilk olarak perde der. Bu bir gerçek ancak perdenizi doğru seçmezseniz bunun tam tersi de olabilir. O yüzden perde alırken bu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Perde modelleri arasından seçim yapmak çok zor. Üstelik gün geçtikçe perde çeşitleri de artıyor. Peki eviniz için en doğru perde hangisi? İşte perde seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:

1. DOĞRU ÖLÇÜ

Perde siparişi verirken doğru ölçü almak çok önemli. Birçok perdeci bu işi ücretsiz yapıyor ancak buna imkan yoksa ve perdenin ölçüsünü kendiniz alıyorsanız önce nasıl bir perde yaptırmak istediğinize karar verin. Stor perde mi istiyorsunuz? Kalorifer üstü mü olacak ya da uzun olsa daha mı iyi? Tüm bunlara karar verdikten sonra perdeyi takacağınız noktadan istediğiniz uzunluğa kadar ölçüyü alıp perdeciye verebilirsiniz.

2. TAVANDAN ASILAN PERDELER EVİ BÜYÜK GÖSTERİR

Eğer eviniz çok büyük değilse perdeyi tavandan değil de pencere üzerinden astırmayın. Evet biliyoruz, ünlülerin evlerinde ya da tasarım dergilerinde gördüğünüz evlerin perdeleri çok şık aparatlarla pencere üzerinde asılmış. Kimi çok modern duruyor kimi ise biraz bohem bir hava vermiş. Ancak unutmayın ki o evler çok büyük. Eğer sizin içinde at koşturacak kadar büyük bir odanız yoksa perdeyi tavandan astırın. Böylece odanız daha büyük görünecektir.

perde alırken bu noktalara dikkat etmeniz
Perde alırken bu noktalara dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de perdenin nasıl asılacağıdır.

3. PERDELER YERE DEĞMEMELİ

Yine o dergilerde gördüğünüz perdeler gözünüzde canlandı değil mi? Uzun perdeler yerde şekillendirilmiş. Ancak sizin evde o perdeler öyle durmaz. Sürekli şekli bozulur, toz olur, düzeltmesi zordur. Zaten tasarımcılar da aslında perdenin yere değmemesi gerektiğini söylüyor. Perdenin Yerden 5 parmak yüksekte olması en doğru ölçü…

4. PERDENİZİN PİLELİ OLMASI ÖNEMLİ

Perdeler dümdüz durunca hoş bir görüntü sergilemiyor. O yüzden perdenizin pileli olması önemli. Bunun için 1’e 2 ya da 1’e 2,5 ölçü kumaş almalısınız. Yani 1 metrelik pencere için 2 ya da 2,5 metre perde yeterlidir.

5. KUMAŞ SEÇERKEN DİKKAT!

Perde için en önemli şey doğru perde seçimidir. Kumaş sert olmamalı. Çünkü yıkanması, ütülenmesi, asması çok zor olur. Çok ağır da olmamalı çok hafif de… Ve perde kumaşını kesinlikle küçük bir örnekten seçmeyin. Çünkü küçük örnekten kumaşın gerçek duruşunu anlayamazsınız. En az 1 metrelik uzunlukta bir kumaşta deneyin.   perde alırken bu noktalara dikkat etmeniz

6. UYGUN RENK VE DESEN SEÇİN

Dedik ya perde bir odanın en önemli tamamlayıcısıdır diye… O yüzden odanın genel tarzını tamamlayan bir perde seçmek çok önemlidir. Perdeyi seçerken dikkat edilmesi gereken genel kural şudur: Odada çok renkli duvarlar veya yoğun desenli bir halı veya mobilya gibi başka bir odak noktası varsa, nötr tonlu perdeleri seçmek en iyisidir. Ancak, oda beyazsa veya mobilyalar da nötr bir renkteyse (krem) o zaman perdelerinizle odaya kişilik getirebilirsiz. İddialı renkli ya da desenli perdeler seçebilirsiniz.

7. PERDENİN AMACI NE?

Perde alırken hatırlanması gereken bir diğer önemli husus ise odadaki amacını bilmektir. Biraz mahremiyet isteyen ve ışığı engellemek isteyen insanlar daha ağır bir perde satın almalıdır. Kadife perdeler veya karartma astarı olan perdeler bunun için mükemmeldir.

Bazı kumaşlar soğuktan korumaya ya da sıcaktan uzak durmaya da yardımcı olabilir. Çoğu otel bu yüzden süet, kadife, goblen ya da tüvit perde kullanmaktadır çünkü ağırlıkları ışığı engellemeye ve ısı tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu perdeler güneş ışığından gelen ısıyı yansıtır ve evin yazın ısınmasını önler ve odayı kışın izole eder. Astarlı perdeler de aynı şekilde hem ısı izolasyonu sağlar hem de perdenin ömrünü uzatır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.