Bu Yöntemlerle Market Alışverişinizi Hızlı ve Pratik Hale Getirin


market

Bazıları yatıştırıcı bir aktivite olarak görüyor diğerleri ise buna büyük bir zaman kaybı diyorlar. Market alışverişi yapmaktan hoşlansanız da olmasanız da, muhtemelen her hafta bir iki saatinizi başka yerde kullanabileceğiniz fikri aklınızdan geçmiştir. Kimse süt ürünleri, deodorantlar ve köpek mamaları dolu koridorlarda dolaşarak vakit öldürmeyi tercih etmez. Bu sebeple alışveriş esnasında verimliliğinizi arttırmanın yollarını bulduk. Markette harcanan daha az zaman eve, işe ve gerekli yerlere daha çok zaman demektir. Hayat kalitenizi arttırmaya başlayın!

ÖNCE BUZDOLABI VE KİLERİNİZİ İNCELEYİN

Evden çıkmadan önce, envanterinizi bilin. Kiler ürünlerinin arkasına saklanmış bir şişe ketçap veya mısır gevreğinden haberiniz olmaması demek yeniden satın alacak ve boşa gidecek olması anlamına gelir. Sahip olduğunuz besinlerin farkındalığıyla hafta boyu yapacağınız yemekler de daha planlı olacaktır. Reçel kavanozunun tabanında kalan son reçel veya yumurta kartonunun alt kısmındaki son yumurtalar; öğle yemeği ve akşam yemeği hazırlamaktan, paradan, yerden ve zamandan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

market

ORGANİZE LİSTE HAZIRLAMAYI ÖĞRENİN

Marketteki reyonları renk ve ürünlere göre listeleyin. Örneğin et reyonu için pembe, dondurulmuş gıdalar için sarı – böylece organize bir liste oluşmuş olur. Bir kağıt listesi kullanmayı tercih ediyorsanız, buzdolabınızın önüne tutturulmuş bir kalemiyle beraber yerleştirin; böylece aile üyeleri ve siz, bir şey tükendiğinde veya eksiklik fark ettiğinizde hızlıca ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz teknolojik seçeneklere geçiş yapıp telefonunuzdaki notlar ve alarmlar bölümünü kullanabilirsiniz. Google Store’dan ücretsiz olan Alışveriş Listesi app’i de telefonunuz çok elinizde ve etrafınızdaysa buzdolabı kapağındaki kağıtla aynı işlevi görecektir.

market

MEŞGUL SAATLERİ SEÇMEYİN

Market günün başladığı ve bitmek üzere olduğu dilimlere meşguliyet gösterebilir. Bu oturduğunuz yere göre değişebileceği için farkında olursanız avantajınıza yarayacak bir durumdur. Kolay bir park yeri ve kısa sürecek kasa sıraları size dünya kadar zaman kazandıracaktır. Ayrıca, mağazanın en az meşgul olan saatlerini bulmak için Google’ın Popular Saatler özelliğini de kullanabilirsiniz.

market

DIŞARIDAN TEMİN EDİN

Yapılan son araştırmalara göre, market alışverişi için internetten veya telefondan teslimat servisinin kullanılması tüketicilere teslimat başına ortalama 93,4 dakika kazandırıyor. Bu sayı, markette geçirilen yaklaşık bir saatin yanı sıra, her bir alışveriş için gidip gelmenin ortalama süresidir. İnsanların haftada bir kez markete gittiklerini varsayıyorsanız, bu market alışverişinizi dış kaynaklardan temin etmek, tüketicilere yılda ortalama 80.9 saat (iki dolu dolu çalışma haftası) kazandırır! Haftanıza 93.4 dakika daha ekleyebildiğinizde yapabileceğiniz şeyleri hayal edebiliyor musunuz? İki saatlik uyku çekmek, eski bir arkadaşınızla oturup rahatça kahve içebilmek, evinizi düzenlemek için arayıp bulamadığınız zaman, başlamak için can attığınız yeni dizinin üç bölümü, ailenizle parka bir gezi…listesi dilediğinizce devam edebilir. Migros gibi meşhur marketlerin sanal özelliklerini kullanarak bir yere gitmeden halletmeyi deneyebilirsiniz.

Markette kasalara ve reyonlara stratejik olarak yerleştirilen ürünler gözünüze çarpamayacağı için maddi olarak da rahatlayacaksınızdır. Gereksiz ürünler aniden evinizde torbada belirmeyecekler!

market

 

HAFTADA BİR LİMİTİ KOYUN


Kesinlikle çok gerekli bir şey olmadığı sürece (tuvalet kağıdı veya su), haftada bir kez alışveriş yapmak limitini koyun ve bozmayın. ”Bir markete uğrayayım çok bir şey almayacağım” demek genelde yüksek miktarda poşet ve para kaybıyla sonuçlanır. Oysa ki belli bir limitiniz olduğunu bilmek bu ani market ziyaretlerini disipline sokacaktır.Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.