İnternet’te Güvenli Alışveriş Yapmak İçin İpuçları


güvenli alışveriş

Çağımızın yeni salgını İnternet’ten alışveriş yapmak! Peki ya internet’te güvenli alışveriş yapabilmek için hangi siteye güvenmeniz gerekiyor?

İnternet’te alışveriş yapmak çok pratiktir. Çünkü her mağazaya göz atabilir, en iyi fiyatları bulabilir ve kargo sayesinde paketlerin doğrudan kapınıza teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Ama durum sadece sitelerdeki en düşük fiyatı bulmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda ürünlerin zamanında ulaştığından, kalitenin iyi  olduğundan, garanti içerdiğinden ve sorunlarınızla ilgili destek almanın bir yolu olduğundan emin olmanız gerekir. Alışveriş deneyiminin güvenliğini artırmak için bu ipuçlarını uygulayın.

güvenli alışveriş

TAKİPÇİLERİNE/YORUMLARA BAKIN

Daha önce alışveriş yapmak istediğiniz siteyi kullanmış ve ürünleri test etmiş tüketicilerden bilgi almakta daha güvenli ne olabilir? Eğer sosyal medyada bir sayfaları varsa takipçilerine bakın. Eğer yorum alan bir websitesi ise altta birikmiş yorumlara bakın. Bulabileceğiniz her geri bildirim ve takipçi sayısı önemlidir.

İLETİŞİM KURUN

Alışveriş yapmak istediğiniz internet sitesinin iletişim bilgilerine bakın. Telefon, mail, whatsapp… Hangi iletişim bilgilerini paylaştılarsa arayın veya yazın. Birebir iletişim kurarsanız hem kafanızı kurcalayan soruları sorabilirsiniz hem de kandırılma ihtimaliniz azalır.

ADRESİN BAŞINA BAKIN

Tarayıcıların üstündeki adres satırında girdiğiniz sitenin linkleri vardır. Web site adresinin başında “https ” yazıyor olmasına dikkat edin. “https” yazısını gördüğünüzde güvenilebilir sertifikasına sahip demektir. Bu aynı zamanda siteye girilen bilgilerin kopyalanamadığı anlamına gelmektedir. Hem kişisel bilgileriniz hem kredi kartı bilgileriniz kopyalanamaz.

FOTOĞRAFLAR

güvenli alışveriş

Eğer almak istediğiniz ürünün yalnızca bir fotoğrafı varsa ve o da bulanıksa veya karanlık çekilmişse güvenli değildir. Doğru ışıkta, her açıdan ve en azından bir kaç tane fotoğraf siteye eklenmemişse, bu ürünün iddia ettikleri şeye benzemediğinin işaretidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.