Mutfak Dolabında Yoğurt Mayalama


mutfak dolabında yoğurt mayalama

Pemmbe – Yoğurt nasıl mayalanır, herkesin az çok fikri vardır. Ancak çoğunuz mutfak dolabında yoğurt mayalama yöntemini bilmiyorsunuzdur. İşte o yöntem; 

Artık marketlerde satılan hazır yoğurtların çok da faydalı olmadığını, katkılı olduğunu ve gerçek yoğurt lezzetini taşımadığını herkes dillendirir oldu. Çoğumuz son zamanlarda yoğurtlarımızı annelerimiz, anneannelerimiz gibi evde mayalamak istiyoruz. Kimimiz başarıyor kimi ise bir türlü tutturamıyor.

YOĞURT MAYALAMAK İÇİN KLASİK YÖNTEM

Yoğurt mayalamak için bilindik yöntem nedir? Kaynamış ve ılımış (küçük parmağını süte soktuğunda 7’ye kadar sayıp bekleyeceksin. Parmağın yanmıyorsa yoğurt mayalama kıvamına gelmiştir) sütün içine 1 yemek kaşığı (3 Litre için) ev yapımı yoğurdu maya olarak ekleyip tencereyi iyice sarıyoruz. Ve 6-7 saat bekledikten sonra açıp dolaba koyuyoruz.

FIRINDA YOĞURT MAYALAMA

Fırında yoğurt mayalamak için sütün içine mayayı kattıktan sonra tencereyi ağzı açık şekilde fırına koyup kapağını kapıyoruz ve yine 6-7 saat bekleyip buzdolabına kaldırıyoruz.

MUTFAK DOLABINDA YOĞURT MAYALAMA

Şimdi bu iki yönteme ek olarak bir yoğurdunuzu mutfak dolabında da mayalayabilirsiniz.

  • Kaynamış sütü küçük parmağınızı yakmayacak dereceye gelene kadar ılıtın. (Yukarıda da belirttiğimiz gibi küçük parmağınız sütün içinde 7’ye sayana kadar yanmadan durabilmeli)
  • İçine mayayı ekleyin. (3 litre için 1 yemek kaşığı maya yeter)
  • Tencereyi alıp mutfak dolabına ağzı açık şekilde yerleştirin.
  • Mutfak dolabının kapağını kapatın ve 6-7 saat bekleyin. Bu süre zarfında dolabın kapağını hiç açmayın!

mutfak dolabında yoğurt mayalama

duvar

  • Süre dolunca dolabın içinde yoğurdu çıkarın ve buzdolabına koyun. Soğuyana kadar bekletin.
  • İyice soğuduktan sonra yemeye hazır.

duvar


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.