Çocuğunuza Söylemeyi Bırakmanız Gereken 8 İltifat


İltifat

Çocuğunuza Söylemeyi Bırakmanız Gereken 8 İltifat

Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri devam ederken özgüvenlerini artırmak için güzel şeyler söyleriz. Ancak farkında olmadan övme maksatlı söylediğimiz şeylerle çocuklarımızı karmaşık duygu ve düşüncelerin içerisine atıyor olabiliriz.

Çocuklarımıza söylerken bir kere daha durup düşünmemiz gereken bizce güzel uzmanlarca yanlış iltifatlar ise şunlar;

‘En iyi sen yapıyorsun’

Çocuğunuzun yapmayı sevdiği bir konuda en iyisi olduğunu söylemek sandığımızın aksine onun gururunu okşayarak yaptığı şeye şevkle devam etmesini sağlamaz. Bu tür bir yaklaşım çocuğun faaliyet gösterdiği alanda yeni şeyler denemekten korkmasına sebep olabilir. Ayrıca çocuk yeni bir aktivite denemek istediğine o konuda en iyisi olamayacağından ve ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratacağını korkarak yapmak istemeyebilir yapsa bile keyif almayabilir.

İltifat

Samimi olmayan iltifatlar

Çocuklar büyüklerin kendileri ile ilgili hayal kırıklıklarını ve samimiyetsizliklerini hemen anlarlar. Bu nedenle zoraki olarak yaptığınız bir övgü ve iltifat içerikli sözler çocuğun hoşuma gitmeyecektir.

Çocuklar övülürken destekleyici sözlerle, eleştirilirken de yapıcı sözlerle sahtelik içermeyen bir biçimde teşvik edilmelidir.

Çocuğunuza Söylemeyi Bırakmanız Gereken 8 İltifat

‘Çok akıllısın’

Akıllı olman bir davranış değildir ve çocuk bu kavramın anlamını algılamayacaktır. Bu nedenle çocuğa çok akıllısın diyerek övmek onu teşvik edip yardımcı olmayacaktır.

İltifat
mom reading to kid a book

‘Sen iyi bir çocuksun’

Çocuklar davranışlarından dolayı değil sadece iyi bir çocuk olduğu için övmek ona doğuştan gelen bir değer koyduğunuzu gösterir. Ancak çocuklar her zaman iyi olmadıklarının farkındadırlar ve sizi hoşnut edebilmek için rol yapabilirler.

İltifat

‘Aferin’

Çocukları teşvik ya da tebrik etmek için söylenen bu söz sık sık tekrarlanırsa önemini ve anlamını yitirecektir. Verilen görevi övgü için yapmaya alışan çocuk başarmanın verdiği içsel mutluluğu tadamayacaktır ve motivasyonu düşecektir.

İltifat

‘Çok güzelsin’

Özellikle kız çocuklarının dış görünüşü ile övülmesi değerlerinin görünüşleri ile orantılı olduğunu düşünmelerine yol açacaktır. Kendini güzel ya da yakışıklı bulmayan bir çocuk sevilmeye değer olmadığını düşünecektir.

İltifat

‘Yüksek not aldığın için gurur duyuyorum’

Çocuğun yüksek not aldığı için övülmesi onun gelişimini görmeyerek direkt sonuç odaklı olarak davranmaktır. Çocuğu yüksek not almak yerine kendini geliştirmeye teşvik etmek gereklidir.

İltifat
Studying in the park

‘Resim çalışman çok güzel’

Bu tür bir övgü çocuğun kafasının karışmasını sağlar ve çalışmasına devam etmek için dışarıya bağımlı hale getirir. Bu nedenle yüzeysel övgü yerine resimleriyle ilgili detaylardan ve onun kendi düşüncelerini öğrenmeye çalışın.

İltifat

Ek: çocuk eğitimi, çocuklara nasıl davranılır, çocuklarla iletişim kurmak, çocuğa nasıl eğitim verebilirim, çocuk gelişimi ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır,0-6 yaş çocuğun eğitimi kitap, çocuk eğitimi nasıl olmalı

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.