“Biraz Molaya İhtiyacım Var” Diyen Anneler İçin İpuçları


Mola

“Biraz Molaya İhtiyacım Var” Diyen Anneler İçin İpuçları

Anne ve baba olmak dünyadaki en güzel hislerden biridir. Ancak bu güzel duygu beraberinde büyük bir sorumluluk ve zorlu zamanları da beraberinde getirmektedir.

“Biraz Molaya İhtiyacım Var” Diyen Anneler İçin İpuçları

Özellikle bebekleri büyütürken geçirilen sıkıntılı dönemlerde uykusuz geçen geceler, kendine vakit ayrılamayan günler, bir şeyleri eksik yaptığını düşünmenin verdiği suçluluk duygusu gibi pek çok olumsuz etken de bulunmaktadır. Tüm bu karmaşanın içerisinde anneler biraz molaya ihtiyaç duyarlar ancak bunu nasıl ve ne zaman yapacaklarını kestiremeyebilirler.

Mola

Biraz molaya ihtiyaç duyan annelerin bunu yapabilmeleri aslında zor değil, sadece planlı davranmak ve mantıklı düşünmek yeterlidir.  

Kendinize Vakit Ayırın

Çocuğunuz doğduğunda kendi hayatınızınkontrolünü kaybettiğinizi düşünmeyin. Çoğu zaman anneler bebeğin uyanıp ağlayacağını düşünerek duşa girmeye bile çekinirler. Ancak temel ihtiyaçlarınız için bile kendinize vakit ayırmamanız sinirlerinizi yıpratarak tükenmişlik sendromu yaşamanıza dahi sebep olur. Tükenmişlik sendromu beslenme bozukluğundan öfke nöbetlerine hatta kayıtsızlığa kadar pek çok olumsuz duruma yol açar.

Mola

Kendinizden başka herkese faydalı olmaya çalışmak, bebeğin başından hiç ayrılmamak, kişisel ihtiyaçlarınızı ötelemek size zarar verecektir. Kendisi iyi olmayan bir insan da kimseye fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle bebeğinizin bakımında size yardımcı olabilecek kimselerin yardımlarını reddetmeyin ve hatta kendiniz yardım isteyerek kendiniz için vakit ayırın. Bu vakitte kişisel bakımınızı yapın, hobilerinizle ilgilenin kısacası motive olacağınız şeyler yapın.    

Mola

 Mükemmel Değil İyi Anne Olun

Hiç kimse mükemmel değildir ve herkes her şeyi dört dörtlük yapacak diye bir kural yoktur. Bu nedenle annelikle ilgili okuyup duyduğunuz her şeyi neden ben yapamıyorum, vakit yetişmiyor diye endişelenmeyin. Her şeyi kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçin, içgüdülerinizle davranın. Mükemmel olmaya çalışmak hem kendiniz hem de çocuğunuz üzerinde büyük bir baskı kurmanıza neden olacaktır bu nedenle sadece çocuğunuzu sevin ve yeteri kadar ilgilenin. 

Mola

Standartlarınızı Sosyal Medyaya Göre Belirlemeyin

Sosyal medyaya yansıtılan çoğu şey bize tatlı pembe bir dünyayı gösterir ancak işin aslı öyle değil hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sosyal medyada gösterilen her şeye inanarak ya da özenerek kendinizi zorlayacak davranışlar içine girmeyin. Örneğin her gün evinizi temizlemeyin bırakın arada bir dağınık kalsın.   

Mola

Kendinizi Suçlamayın

Olumsuz bir durum olduğunda, çocuğunuz istediğiniz gibi davranmadığında, hastalandığında, etraf dağıldığında hemen kendinizi suçlama eğilimine girmeyin. Siz bir robot değilsiniz ve her şeyin kontrolü sizin elinizde değil.  


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.