Yemeğinizi Dondururken Yaptığınız Hatalar


dondurmak

Buzlukta yemek dondurmak fazladan aldığınız ya da arta kalan yemekleriniz için idealdir. Dondurmak her ne kadar basit ve hızlı gözükse de yapıyor olabileceğiniz hatalar var. Tadın ve dokusunun aynı kalmasını istiyorsanız stratejik saklama yöntemleri uygulamalısınız; doğru kaplarda doğru yemekleri doğru zamanda dondurmak gibi.

Yapıyor olabileceğiniz yaygın hataları ve lezzetli tutmak için neler yapabilirsiniz sizin için hazırladık.

YANLIŞ YEMEKLERİ DONDURMAK

Az sayıda da olsalar buzlukta dayanmayacak bazı yemekler var.

  1. Bazı salata yeşilliklerinin (marul ve mesclun gibi) ve bazı sulu sebzelerin; lahana, kereviz, salatalık, hindiba, marul, maydanoz ve turp gibi, hem lezzeti hem dokusu olumsuz yönde etkilenir. Yumuşak ve sulu hale gelirler. 
  2. Ayrıca, fırınlanmış veya haşlanmış patatesler dondurulduğunda yumuşak, ufalanmış ve su dolu şekil alırlar.
  3. Sade makarnayı da dondurmamanız gerekiyor. Bir sosta kaplanırsa çok daha iyi hayatta kalacak

dondurmak

ZAMANINDA DONDURMAMAK

Kaliteli dondurmanın anahtar yolu zamanlamayı doğru yapmaktan geçer. Neyse ki yavaş donup tadlarının bozulmasını önlemek mümkün. Yapmanız gereken tek şey küçük küçük parçalara kesmek veya daha küçük bir kapta dondurmak. Parça ne kadar küçük veya kap ne kadar küçükse, yiyecek o kadar hızlı donar ve tad o kadar az zarar görmüş olur. 

Ek olarak sıcak yiyecekleri doğrudan dondurucuya koymak büyük bir hatadır çünkü dondurucunuzun sıcaklığını düşürebilir ve yakınındaki diğer ürünleri yanlışlıkla çözebilirsiniz. Tekrarlayan erime ve donma, bakteri üremesini teşvik edebilir.

dondurmak

ISLAK OLARAK YERLEŞTİRMEK

Yıkayarak yerleştirdiğiniz meyveler buzluktan çıkıp çözüldüğünde bile sert bir kabuğa sahip olurlar. Bunun yerine buzluğa koymaya karar verdiğiniz meyveleri önceden yıkayın ve kurumları için vakit ayırın.

dondurmak

YANLIŞ SAKLAMA KUTULARI KULLANMAK

Yiyeceklerinizi hava geçirmez kaplarda dondurmak, kalitelerini korumanın anahtarıdır. Yiyecekleriniz ne kadar çok hava alırsa, kuruması veya dondurucu yanığı oluşması da o kadar kolay olur. Artık yemekleriniz için buzdolabınızda kullandığınız kaplar buzlukta işe yaramayacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi hava geçirmeyecek buzluk torbalarına ihtiyacınız var. 

dondurmak


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe