Mutfağınızı Geliştirecek Mikrodalga Sırları


mikrodalga

Mutfağınızda vazgeçilmez yardımcılardan biri mikrodalgadır. Peki mutfağınızda mikrodalganın yemeğinizi ısıtmaktan başka yapabildiği pratik yemek sırlarını öğrenmeye ne dersiniz? Mikrodalgalar hızlıca yemek ısıtmak gerektiğinde ve mutfakta birden fazla işi yetiştirmeye çalışırken harika yardımcılardır. Özellikle yemek pişirmekte ve mutfakta yeni olanlar için idealdir çünkü her şeyi minimal hale getirir. Hazırlamayı ve ısıtmayı kolaylaştırır. Peki mikrodalganın sağladığı diğer yararlardan haberiniz var mı? Mutfağınızın hep bir köşesinde olan mikrodalganın hazırlık, ısıtma, pişirme ve temizlemeyle ilgili sırlarını sizle paylaşıyoruz.

BAHARAT KURUTMAK

Mikrodalgaya iki kağıt havlu arasında koyacağınız baharatları 2-3 dakika ısıtarak kurutabilirsiniz. Mikrodalganın sıcağına daha dayanıklı yaprakları olan biberiye ve kekik kurutulması tercih edilir. Buna ek olarak nane ve fesleğen gibi baharatları kurutmak istiyorsanız çok daha az saniye kullanmayı deneyebilirsiniz.

mikrodalga

SARIMSAĞI DAHA HIZLI DOĞRAMAK

Bazen uzun süre sarımsağı soymakla uğraşabilirsiniz ve parmaklarınızın kokusu bir türlü yok olmaz. Bundan sıkıldıysanız mikrodalgaya da biraz iş verin. Baş sarımsağı direkt olarak mikrodalgaya koyun ve 10-15 saniye ısıtın. Daha sonra soymaya çalışırken kabuğun çok daha hızlı ve kolayca çıktığını göreceksiniz.

BALIĞI BUHARDA BIRAKMAK

Seçtiğiniz balı kaseye koyun. Sıvı ya da zeytinyağı, tuz, biber ya da kullanmak istediğiniz diğer baharatları üstüne dökün. Kaseyi de iki parmak suyla doldurun. Mikrodalgaya konabilen bir plastik sargıyla üstünü örtün. Sargının üzerine çatala hava akışı sağlaması için bir kaç boşluk açın. 5-6 dakika boyunca içinde ısıtın.

mikrodalga

YAĞ VE ÇİKOLATA ERİTMEK

Artık tava ve tencere kirletip uzun uğraşlara girmenize gerek yok. Hele çikolatayı tavada doğru kıvamda eritmek çoğunlukla fazla konsantrasyon istiyor. Yağı yumuşatmak ve çikolata eritmek mikrodalga için bir kaç dakikalık iştir. Sadece, çikolatayı yakmamak için 30 saniye ısıtıp, çıkarıp biraz karıştırarak tekrar bir 30 saniye daha içine koyun. Isının çikolata içinde dağılıp, kontrol edilmesini sağlar ve yanmayı engeller.

YUMURTA PİŞİRMEK (TARİF)

Malzemeler yalnızca yumurta ve tuz. Kupa bardağınızı az miktar zeytinyağıyla sıvayın. Dibine bir miktar tuz dökün. İçine bir ya da iki tane yumurta kırın. Yumurta sarısını ve beyazını çatalla delin, bardağın ağzına kadar dolu olmasın. Aksi takdir de pişerken şişip patlayabilir. Yine mikrodalgada kullanabilen plastik sargıyı üstüne örtün ve başını biraz yukarı çekerek hava alabilmesini sağlayın. 40 saniye boyunca ısıtıp çıkartın. Sargıyı kaldırmadan önce 30 saniye bekleyin. Hala pişmemişse bir 10 saniye daha ekleyin.

Bu süreler 1000 watt olan mikrodalgalar için verilmiştir. Mikrodalganıza güç azlığına veya çokluğuna göre değiştirebilirsiniz.

mikrodalga

TATLI PİŞİRMEK (TARİF)

Bir kahve kupasına; su, süt(2 yemek kaşığı), erimiş tereyağı, bir tutam tuz ve vanilya tozu(1 çay kaşığı) ekleyin. İyice çırpın. Kakao tozu ekleyin (yoğunluk isteğinize göre 2 ya da 3 yemek kaşığı), çırpın, şeker (1, daha şekerli seviyorsanız 2 yemek kaşığı) ekleyip, yine iyice çırpın. Son adım olarak un ekleyip yine karışımı yine çırpın. Bir dakika boyunca mikrodalgada son ısıda pişirin. Çıkardığınızda ortasının erimiş olması gerekir. Fazla pişirmemeye dikkat edin.

mikrodalga


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe