Dekorasyon Tarzınıza Hangi Bitki Yakışıyor?


dekorasyon

Evinize renk ve tazelik katan bitkiler son zamanlarda her dekorasyon stilinin gözdesi. Sizin dekorasyon tarzınıza hangi bitki yakışıyor biliyor musunuz?

Son günlerde iç tasarımın en önemli başlıklarından biri ev bitkileri. Popüleritedeki bu yükseliş  insanları küçük eforla büyük etkileri olan ev bitkilerine itmeye başladı. Üstelik öyle çok çeşitleri var ki hangisinin alınacağına ya da bakımının zorluğuna karar vermek zorlaşabiliyor. İşte bu yüzden size hızlı ve basit bir liste hazırladık. İster tarzınız oldukça minimal ve basit olsun ister modern tarzda, hepsine ait bitkiyi belirledik!

MİNİMAL TARZ : KAUÇUK AĞACI

Evdeki düzeni basit ve minimal tutmayı seviyorsanız düşünmeniz gereken ilk bitki kauçuk ağacı olmalıdır. Bu bitki büyük, koyu tonlarda ve parlak yapraklara sahiptir. Açık yeşil olmamasının avantajı tek renkli palete sahip, basitliği hedefleyen evleri yormaması. Bakımı kolaydır ve zamanla oldukça büyüyebilirler.

dekorasyon

MODERN TARZ : KEMAN YAPRAKLI KAUÇUK

Keman yapraklı kauçuk bitkisi uzun zamandır herkesin listesinde bir numara. Bu bitki modern evler için mükemmel ve havadaki toksinleri temizleme artısına sahip. Yapabileceğiniz detaylı bakım araştırmalarını takip ederseniz küçük bi ağaç boyuna kadar uzatabilir ve yaşatabilirsiniz.

dekorasyon

BOHEM TARZ : KAKTÜSGİLLER

Bohem bir tarz düşünürken kaktüsler esas bitkidir. Küçük apartman daireleri ve bol eşyalı dizaynı olan evler için kaktüsler idealdir çünkü küçük saksılarda bir çok çeşidi vardır. Çoğu çiçek de vermektedir ve odanızın durumuna göre istediğiniz büyüklükteki istediğiniz saksıyı seçip bohem tarzınıza derinlik katabilirsiniz.

dekorasyon

İSKANDİNAV TARZI : PAŞA KILICI

İskandinav tarzının ana felsefesi her şeyin temel haline döndürülmesidir. Bu yüzden büyük yapraklı ve salonda dikkati üstüne çekecek bir bitki yerine farklı bir yol denenmeli. Daha küçük ev bitkileri iskandinav tarzınıza kolayca adapte olacaktır. Raflarınızdan birine sığabilecek ve küçük ağaç boyuna kadar büyümeyecek olan ideal bitkilerden biri paşa kılıcıdır. Üstelik paşa kılıcı yok edilemez doğasıyla bilinir. Bu yüzden evin içinde çok vakit geçirmeyen biriyseniz ve bakımına yetişemeyeceğinizden korkuyorsanız paşa kılıcı sizin için doğru seçim olabilir.

dekorasyon

MODERN/RETRO TARZI : DEVE TABANI

Deve tabanı bitkisi yıllardır sıklıkla tercih edilen bir bitki. Büyük, bölünmüş yaprakları ikonik hale geldi ve çoğu evin kalbini çaldı. Bu bitki, 20. yüzyılın ortalarında popülerlik dalgası yaşadığı için ”orta yüzyıl modernliği/retro tarzı” havası olan evlere mükemmel uyum sağlıyor. 

dekorasyon


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe