Kupalardaki Kahve Lekelerini Temizlemenin En İyi Yolu 


kahve lekelerini

Kupalarınızda oluşacak kahve lekelerini engellemek neredeyse imkansızdır. Çamaşır makineniz çok kuvvetli de olsa kahve içtikten sonra hemen bardağınızı yıkasanız da, zamanla bardaklarınızda kahve lekesi fark etmeye başlarsınız.

Kaçınılmaz olan kahve lekesi ve kupaların diplerinde oluşan halkaları temizlemenin en iyi ve en kolay yolunu sizin için hazırladık. Kahve lekesini fark etmenize rağmen günler, haftalar hatta aylarca kupayı o halde bırakmanız lekeyi daha kalıcı ve inatçı hale getirecektir. Gelelim en sevdiğiniz kupadan utandırıcı kahve lekesini çıkarmanın en iyi yollarına…

MALZEMELER

  • Karbonat
  • Temizleme Tableti
  • Sirke
  • Sünger (çift taraflı)

kahve lekelerini

TAKİP ETMENİZ GEREKEN ADIMLAR

  1. Temizlemek istediğiniz kupanın içinde karbonat ve sıcak su ekleyin. Macun kıvamına gelecek olan karışımı karıştırın. Islak değil ama biraz nemli olması gereken süngerin yumuşak yüzünü kullanarak fırçalayın. Karbonat, kupada çizik oluşturmadan, içindeki aşındırıcı maddeler sebebiyle, lekeyi çıkaracaktır.
  2. Eğer bu adım işe yaramazsa kupayı yarısına kadar sirkeyle diğer yarısını da sıcak suyla doldurun. On dakika boyunca bekletin sonrasında dökün. Süngerin aşındırıcı tarafına bulaşık sabununuzu dökerek lekelerin üzerini fırçalayın.
  3. En inatçı lekeler için temizleme tabletlerini kullanın. Tabletin çıktığı pakette yazan talimatları takip edebilirsiniz ancak lekelerin çıkacak kıvama gelebilmesi için yeterince su ekleyip, bekletmelisiniz. Sonrasında tekrar sabunlu sünger ve sıcak suda yıkayın.

kahve lekelerini

YAPMANIZ GEREKENLER

Eğer kupanız lekelerin dışında, çatlamaya ve eskimeye başlamışsa, atmanız gerekebilir. Kullanım süresini aşmış olabilirsiniz. Yapabileceğiniz bir diğer şey, kahveniz bittikten sonra yıkamasanız bile suda bırakmanız. Kahve içinde ne kadar beklerse lekeler o kadar kolay oluşur. Sabunlu suda bırakmayı unutmayın.

YAPMAMANIZ GEREKENLER

Kupanın içini aşındırıcı yüzeyi olan sünger ya da bezle silmeye çalışmayın. Temizlenmiş gibi durabilir ancak hem tamamen işe yaramaz hem de çiziklere sebep olur, bu da içinden bir şeyler içmeyi sağlıksız hale getirir. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.