Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması E-Devlet


Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması E-Devlet

Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması  e-devlet açısından incelenen ve merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nca yapılan duyuruya istinaden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden yararlanma özelliği var.

Bu kapsamda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Genel Sağlık Sigortası’na sahip olan kişilerin eşi ve 18 yaşından ufak çocukları otomatik şekilde sigortaya dahil ediliyor. Bu işlem sağlık provizyon ve aktivasyon sistemi tarafından gerçekleştirilmekte birlikte; sayılan kişilerin dışında kalanlar ise yani bakmakla yükümlü bulunulan bu kişilerin sağlık yardımından faydalanabilmesi için sağlık yardımı talep ve taahhüt formu aracılığıyla başvuru yapılması gerekir.

besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemi

Ancak yapılan son güncellemelerle sanal ortam üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Yukarıdaki bilgilere istinaden; anne ve babanın çocuğu sağlık sigortasından faydalanması için bu başvuru işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları Neler?

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanabilmesi için; öncelikle yukarıda belirtildiği şekilde başvuru yapılması önem arz eder. Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması E-devlet sistemi öncesinde yalnızca kağıt evrakla birlikte müracaat gerçekleştirerek başvuru yapılırken günümüzde e-devlet üzerinden sanal ortamda kolaylıkla bu işlemi yapabilirsiniz.

Anne baba açısından çocukları üzerinden sağlık yardım talebi ve aynı zamanda çocukları arasındaki sağlık yardımı seçme tercihi gibi aşamalar kolaylıkla uygulanmaktadır. Uygulamaya dahil edilen yeni ekran vasıtasıyla elektronik ortamda dahilinde ve internet üzerinden işlemleri sürdürülmesi, bu sayede işlemlerin kolaylaştırılması amaçlanmıştır.

besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemi

Elektronik ortamda gerçekleştirilen müracaat işlemi sigortalı kişi tarafından yapılabileceği gibi aynı zamanda bakmakla yükümlü olunan ve sigortaya dahil edilmek istenen kişilerin kendisi tarafından da yapılabilir.

Dolayısıyla sigortalı olan evlat bu işlemi gerçekleştirebilir ya da sigortayı çocuğunun üzerine alacak anne baba da aynı işlemi yapabilir. Ancak anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları dahilinde e-devlet üzerinden kolay bir şekilde işlem yapabilmek için genel sağlık sigortalısı olan kişinin ya da işlem yapacak ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin PTT şubesine müracaat etmesi ve yoksa e-devlet şifresi alarak uygulamaya giriş yapması gerekiyor. E-devlet şifresi mevcut olan kişilerin tekrar şifre almasına gerek yok.

besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemi

E-Devlet Üzerinden Çocuğun Sigortasından Yararlanma Aşamaları

E-devlet şifresi bulunduğu takdirde; anne babanın çocuğunun sigortasından faydalanması için birkaç temel aşama söz konusu. Bunlar kısaca aşağıdaki şekildedir:

  • Öncelikle e-devlet uygulamasına kimlik ve şifre bilgileri ile kişisel olarak giriş yapılması gerekir.
  • Ardından e-hizmetler kısmında bulunan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Diğer Uygulamalar’ başlığına giriş yapılır. Bu başlık altında bulunan sağlık yardımı talep ve taahhüt seçeneğine giriş yapılarak; bu bölümde yer alan internet uzantısı ve ek bilgilerin sunulduğu bölüme tıklanır. Bu ekte kullanım kılavuzu içerisinde yapılması gereken işlemlerin aşaması belirtilmektedir. Bu bilgiler izlenerek Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması kolaylıkla tamamlanabilir.

Yukarıdaki şartlar dışında elektronik ortam üzerinden herhangi bir işlem yapma olanağı olmayan kişiler sağlık aktivasyonu işlemlerini gerçekleştirebilmek açısından doğrudan ünitelere müracaat ederek; yukarıda ayrıntıları sunulduğu şekilde evrak teslimi yapması gerekmektedir.

Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması E-Devlet için SGK Aktivasyon Nasıl Yapılır?

Konu dahilinde e-devlet SGK aktivasyonu nasıl yapılabileceği sorusu genellikle; emekli babanın sigortasından yararlanma veya anne babanın çocuğunun sigortasından yararlanması gibi çeşitli konular dahilinde yöneltilir. Her bir işlem için sigortanın aktivasyon işleminin tamamlanmış olması gerekir.

besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemi

Benim Sigortamdan Kimler Yararlanabilir?

Sosyal güvence açısından değerlendirildiğinde baba ya da anne, bakmakla yükümlü olunan kişiler arasında yer alır. Dolayısıyla çocuğun anne ya da babasını veya her ikisinin sigorta kapsamında üstüne alması mümkün. Peki, anne babayı sigortada üzerine almanın ve  Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması şartları neler?

Öncelikle anne veya babanın herhangi bir sigorta içeriğinde sigortalı olmaması gerekir. Bunun yanı sıra BAĞ-KUR ya da SGK’dan bir geliri bulunmaması önemli. Yine anne babaya ait gelir miktarının da belirlenen sınırlar dahilinde olması beklenir.

besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemi

Yukarıdaki bilgiler dahilinde; benim sigortamdan kimler yararlanabilir?’ sorusuna cevap olarak öncelikle anne ve babayı dahil etmek mümkün.  Çocuğun üzerine anne babanın sigortalı olması için başvuru işlemlerinde merak edilen içeriklerden bir diğeri de hangi evrakların sağlanması gerektiğidir. Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması E-Devlet aramalarında böylece  sonuç elde edebilirsiniz.

besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemi

Anne Babanın Çocuğun Sigortasından Yararlanması E-devlet üzerinden yapıldığı takdirde tüm bilgiler bu alanda sağlanacaktır. Ancak sanal ortamda değil doğrudan evrak teslimi yapılacaksa; nüfus cüzdanı ve başvuru sağlık yardım talep formu ile gidilmesi gerekiyor.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.